Püf Noktaları

Yumurtanın Taze Olduğunu Nasıl Anlayabiliriz?

Dünya genelinde en fazla tüketilen yaşamsal gıdaların başında gelen yumurtanın tazeliğini kaybettiği zamanlarda da tüketildiğinde birçok sağlık sorununa neden olması birçok kişi tarafından yumurtanın taze olduğunu nası anlayabiliriz? Araştırmalarının yapılmasına neden olmaktadır. Birkaç farklı şekilde anlaşılan bu durumlardan ilki yumurtayı tuzlu suya katmaktır. Suyun dibine inerse taze inmezse yumurtanın taze olmadığı anlaşılır. Tuzsuz suya katıldığında da dik şekilde duran taze yumurta kırıldığında da sarısı dağılmaz ve bombeli şekilde durur.

Yumurtalar Ne Kadar Süre Taze Kalabilir?

Genellikle alındığından kısa bir süre içerisinde tüketilen yumurtalar bazı durumlarda dolapta veya dolap dışında unutulabilir. Bu nedenle ikilem yaşayan tüketiciler 35 gün yani 5 haftayı geçmemiş yumurtaları tüketebilirler. İyi muhafaza edildiğinde bu süreyi uzatmak da mümkündür. Önemli bir protein kaynağı olması nedeni ile tüketilmediği zaman vücutta eksikliği hissedilen yumurtaların haşlanmış olanları ise dolapta saklanıldığı zaman 1 hafta kadar tazeliğini koruyabilir.

Yumurta Nasıl Saklanmalı?

Hava ile temas ettiği zaman tazeliğini normal süresinden 1 hafta kadar kaybeden yumurtalar alındığı kabın içerisinde dolapta saklandığı zaman uzun süre taze kalmaktadır. Yemeden önce yıkanması gereken bu hayvansal besi kaynağı yıkanarak dolaba konulduğunda kısa süre içerisinde tazeliğini kaybeder. Kabuğu gözenekli olması nedeni ile çevresindeki koku ve nemden oldukça etkilenen yumurtalar dolaba konulduğu zamanda soğan ve benzeri gıdalardan uzak tutulmalıdır. İçine farklı maddeler enjekte edilmediğinden emin olmak için bilinen satış noktalarından alınması gereken bu besin kaynağı düzenli ve taze şekilde tüketildiğinde vücuda büyük yarar sağlar.

Yumurtanın Faydaları Nelerdir?

Yaşı kaç olursa olsun her insanın tüketilmesi gereken yumurta özellikle kas ve kemik gelişimi için çok önemlidir. Meme kanseri ve diğer kanser türlerinin oluşma ihtimalini azaltan yumurta göz sağlığı ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde de etkilidir. Kolestrolü düzenleyen bu besin vücudu karma şekilde besleyerek tüketicilerin daha sağlıklı ve yaşlarından daha genç görünmelerine yardımcı olur. Doktorlar tarafından özellikle çocuklara önerilen yumurta tüketimini doğru ve düzenli şekilde yapan çocukların vücut gelişimleri yaşıtlarından daha erken tamamlanmaktadır.

Etiketler

Yörenizden

Yorenizden.com'da satılan tüm yöresel ürünler gerçek kendi yöresinden ve o yörenin en meşhur markalarından veya ev yapımı sizin için özenle tedarik edilmekte. Yöresel Ürünler özel olarak yöresinden getirilmekte, bu sayede tamamen taze ve doğal biçimde size ulaştırılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı