Sağlık

Uzun ve Sağlıklı Yaşamın Sırrı Ne?

Uzun yıllar hayatta kalma ve yaşlanmamak gibi temel içgüdü insanların her zaman zihnini meşgul etmiştir. Uzun ve sağlıklı yaşamın tek bir olguya bağlı olmadığı oldukça açıktır. Sağlıklı ve düzenli beslenme, egzersiz, stresten uzak, doğa ile iç içe bir yaşam birçok insanın temennisidir. Geçim sıkıntısı, barınma ve toplumsal baskının insanları adeta bir suflör gibi yönlendirmesi yüzünden insanlar sürekli bir kaygıyla yaşayarak, tedavisi zor hastalıklara yakalanmaktadır. Fiziksel rahatsızlıkların yanı sıra zihinsel ve ruhsal bozuklukların da varlığı bir çok insanı derinden etkilemekte ve diğer insanlarla olan iletişimlerinin sağlıksız boyutlarda olmasına neden olmaktadır.

Diyet ile Yaşamak Nedir?

Düzenli ve sürekli bir diyet halinde olmak bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi fiziksel ve metabolik faaliyetlerinizi de düzenler. Diyet sadece zayıflamak için yapılan bir yeme düzeni değildir. İnsanların bu konuda ki çağırışımı farklı algı oluşturduğundan dolayı zayıflamak için yapıldığı kanısında olurlar ve zayıf olan insanların yapmasına gerek yok gibi son derece yanlış bir düşünce oluşmuştur. Konu fazla kilodan ziyade zihinde ki fazlalıklarla alakalıdır. Özel meditasyon yöntemleri ile kişisel gelişim desteklenmeli ve terapilerle sakinlik ve huzur sağlanmalıdır.

Gıdaların Tedavi Edici Etkileri

Yapılan araştırmalara göre bazı gıdalar endorfin hormonu salgılanmasını sağlar, yani bilinen tabir ile mutluluk hormonudur. Tüketilen gıdaların yönetimi ve içeriğinin zenginliği ile daha mutlu, sağlıklı, çevik bir vücuda sahip olunabilir. Burada ki en önemli husus egzersiz ve spor yapıldığı zamanlarda olan beslenme düzenidir. Vücut enerji harcar, kalori yakar ve bunların yerini doldurmak için tüketilen gıdaları işler, depolar. Seçilen gıdaların içeriğine bakılır ise; şeker ihtiyacını işlenerek hazırlanmış bir cam şekerden alan insan ile bir kuru meyveden alan insanın kan şekeri arasında normlara uymayan farklılık gözlemlenir.

Vücudun ihtiyacını hangi gıdadan ne şekilde aldığı oldukça önemlidir. Bu durum özellikle de vitaminler ve mineraller için oldukça önem arz etmektedir. Yağda eriyen vitaminler: A, D, E, K vitaminleri vücutta depolanabilir iken suda eriyen: C vitamini ve B grubu vitaminleri vücutta depolanmaz, günlük olarak alınması gerekir. Bol yeşillik, taze meyve ve tahıllar ile günlük alınması gereken vitaminlerin minerallerin karşılanması gerekir.

İş Hayatının Olumsuzlukları

İnsanların hayatta kalabilmek için maruz kaldığı bir diğer sorun maddi kaygılardır. Maddi kaygı yaşayan stresli, yoğun iş temposunda çalışan insanların biyolojik saatlerinin daha az olduğu yapılan araştırmalarla tespit edilmiştir. İnsanların iş hayatlarında yaşadığı psikolojik sorunlar vücutlarında saç dökülmesi, sivilce ya da aşırı kilo alımı gibi farklı rahatsızlıklarla geri dönmektedir. Temel sorun insanların sevdikleri ve benimsedikleri işi yapamamalarıdır.

Ne Yapılabilir?

Diyetisyen yardımı ile vücut ihtiyaçları saptanabilir ve bu ihtiyaçlar doğrultusunda beslenme düzeni hazırlanabilir. Yoğun iş hayatının psikolojik travmaları uzman psikolojik danışmanlarının desteği ile tedavi edilebilir ve yeni oluşabilecek travmalar önlenebilir. Düzenli sağlık kontrollerinin yapılması ile uzun ve sağlıklı yaşamın temelleri atılmış olur. Genetik faktörlerinde etkisi göz ardı edilmemelidir.

Etiketler

Yörenizden

Yorenizden.com'da satılan tüm yöresel ürünler gerçek kendi yöresinden ve o yörenin en meşhur markalarından veya ev yapımı sizin için özenle tedarik edilmekte. Yöresel Ürünler özel olarak yöresinden getirilmekte, bu sayede tamamen taze ve doğal biçimde size ulaştırılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı