Yemek Tarifleri

Taze Çökelek Evde Nasıl Yapılır?

Ev ortamında hazırlaması kolay olan peynir çeşitlerinden bir tanesi olan çökelek özellikle hastası olan evlerde yoğun olarak tüketilir. Besleyici yönü son derece yüksek olan çökelek çocuk beslenmesine de son derece katkı sağlar. Hanımlar taze çökelek evde nasıl yapılır? hakkında bilgi edinmek için tarifimizi deneyebilirler.

Malzemeler

  • Evde 5 litre süt ile mayalanmış yoğurt
  • İki çorba kaşığı kaya tuzu
  • İki çorba kaşığı çörek otu

Hazırlanışı

Taze olarak satın alınmış olan 5 litre sütten ev yoğurdu mayalanır ve soğumaya bırakılır. Yoğurt çelik bir tencereye konulur. Eğer yoğurt çok sert kıvamda bir yoğurt ise, daha yumuşak bir kıvama getirmek için içerisine bir ya da iki bardak ılık su ilave edilir. Dolu dolu iki çorba kaşığı kaya tuzu yoğurdun üzerine eklenir ve iyice karıştırılır. Yoğurdun kıvamından emin olunduktan sonra yoğurt geniş bir tencereye alınır.

Orta ısıda yanan ocağa konulan tenceredeki yoğurt ara ara karıştırılmak suretiyle kaynayana kadar pişirilir. İyice kaynadığını anlamak için yoğurdun yüzünün göz göz olduğunu fark etmek gerekir. Tam olarak kaynayan yoğurt 5 dakikada kısık ateşte ocakta bekletilir ve altı kapatılır. Sıcak halde olan bu karışım peynir altı suyunu ve çökeleğin oluşumunu sağlamıştır. Ancak tam kıvamını sağlamak için bu aşamadan sonra birkaç işlem yapılır. İşlem yapmak için öncelikle karışımın soğumasının beklenilmesi gerekir.

Soğuduğundan tam olarak emin olunan karışım temiz bir kese veya tülbent üzerinden farklı bir kaba dökülür. Bu sırada çökeleğin suyunun alınma işlemi yapılmış olur. Çökeleğin suyunu çıkarma işleminde oldukça sert bir baskı uygulanmalı ve suyu tam olarak çıkarılmalıdır. Sert bir yapı kazandırıldığı anlaşılan çökelek, daha geniş bir kaba alınır ve küçük parçalar haline gelecek şekilde ufalanır. Ufalama işlemi elle yapılmalıdır. Eğer çökeleğe farklı bir aroma katılmak isteniyorsa ufalamadan önce bir veya iki damla limon sıkılmalıdır. Tuzu ve çörek otu eklenen çökelek için steril cam kavanozlar tercih edilmelidir. Cam kavanozların içine bastırılarak sıkı bir hale getirilir. Kavanozlar ağzına kadar doldurulur. Kavanoz kapağını kapatmadan önce ağız kısmına temiz bir bez konulur ve kapak sıkı bir şekilde kapatılır. Ters çevrilerek buzdolabında saklanılan kavanozlar iki gün içinde açılacak kıvama gelir.

Etiketler

Yörenizden

Yorenizden.com'da satılan tüm yöresel ürünler gerçek kendi yöresinden ve o yörenin en meşhur markalarından veya ev yapımı sizin için özenle tedarik edilmekte. Yöresel Ürünler özel olarak yöresinden getirilmekte, bu sayede tamamen taze ve doğal biçimde size ulaştırılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı