Faydalı Bilgiler

Sebzeleri Haşlarken Renkleri ve Formları Nasıl Korunur?

Sebzeleri haşlayacakken, renk ve formunun bozulmamasını nasıl sağlarız?

Özenerek seçip satın aldığınız sebzeler, tencereye girdikten sonra renk mi kaybediyor? Dokuları mı bozuluyor? Maalesef kuralına uygun şekilde pişirilmeyen tüm besinlerde bunu deneyimleriz. Daha renkli ve estetik tabaklar hazırlamak isteyenler için birkaç püf noktası paylaştık.

Sebzeleri Haşlamadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Seveni az, önyargılısı çok, 7 çeşit mineral, 11 farklı vitamin ve lif açısından da oldukça zengin olan bir sebze; kereviz. Eğer beyaz, diri görünümlü, lezzetli bir kereviz pişirmek isterseniz yapmanız gereken çok basit. Kabuğunu soyduğunuz ve isteğinize göre şekillendirdiğiniz kerevizin etrafında yarım limonla ovmanız yeterli olacaktır. Yalnızca kereviz değil enginarı da aynı teknikle pişirmeye hazırlayabilirsiniz.
 • Topraklarımızın zenginliği sebebiyle, morun pek çok tonunda patlıcan bulmak mümkün. Rengini kaybetmemesini istiyorsanız yapmanız gereken bir kaba su alıp içine birkaç kaşık süt eklemek ve patlıcanı orada bekletmek. Farkını mutlaka göreceksiniz.
Sebzeleri Haşlamadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir
Sebzeleri Haşlamadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir
 • Semizotu, ıspanak, pazı, karalahana gibi yeşil sebzelerin yıkanması bir hayli zordur. İçerisinde yemek istemediğimiz kum, böcek, kimyasal maddeler bulunabilir. Bunlardan uzaklaştırmak için, mutlaka sirke, karbonat ve tuz eklediğimiz suda minimum 30 dakika bekletmelisiniz.
 • Yeşil yaprakları kaynatarak pişirecekseniz suyuna şeker ya da karbonat eklemek renklerinin ve dokularının korunmasını sağlayacaktır.
 • Eğer C vitamini içeren sebzeler haşlayacaksanız, bakır ve demir tencereler tercih etmeyin. Vitaminin kaybolmasına sebep olur.

Haşlama Esnasında Form Ve Renk Kaybını Önlemek İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Beyaz sebzeleri renk kaybından korumak için suyun dışına çıkmadan haşlanmasını sağlamalısınız. Örneğin karnabahar ya da kereviz pişiriyorsanız üzerlerine temiz bir bez örtüp, bezin üzerine bir tabak gibi bir ağırlık koyarak pişirebilirsiniz. Bu teknikle sebzelerin suyun içerisinde kalmasını sağlayabilirsiniz.
 • Pişme süresi ne kadar kısa olursa besin değeri, renk ve doku bakımından o kadar zengin kalır.
 • Yeşil yapraklı sebzeleri buharda pişirmek hem görüntü açısından hem de besin değerleri açısından zengin kalmalarını sağlayacaktır.
 • Sebzeleri haşlarken Glaze tekniğinden de faydalanabilirsiniz. Örneğin, bir tencereye isteğinize göre biçimlendirdiğiniz havuçlarla birlikte az su, yağ ve az miktarda şeker ekleyip kısık ateşte pişirebilirsiniz. Bu şekilde hem lezzetli bir garnitür hazırlamış hem de sebzelerin formunu korumuş olursunuz.
 • Sebzeleri çok kalabalık bir tencerede haşlamak da kayba sebep olacaktır. Eğer birçok sebzeyi bir anda pişirmeniz gerekiyorsa büyük bir tencere tercih edip bol su kullanmalısınız.
 • Sebzeyi suya atmadan önce suyun iyice kaynamış olmasına dikkat edin. Örneğin pancar gibi rengi yoğun bir sebzeyi ikiye bölün. Sebzenin bir kısmını soğuk, bir kısmını sıcak suda haşlayın. Sonuca şaşıracaksınız.
 • Haşlama anında tencerenin kapağını açık bırakırsanız yıpranmayı engellemiş olursunuz. Kapak kapalıyken buhar seviyesi nedeniyle daha hızlı pişerler.
 • Düşük ısıda pişirmek sebzelerinizi koruyacaktır.
 • Pişen sebzeleri sıkça karıştırmak da yapılan önemli hatalardan biri.
 • Ispanak, pazı, marul gibi yapısı yoğun su içeren sebzeleri pişirirken kesinlikle su koyulmaması gerekir. Pişerken içlerindeki suyu dışarı bırakıp kendi sularında pişerler.
 • Eğer pişirme esnasında su eklemeniz gerekiyorsa, eklediğiniz suyun sıcak olmasına mutlaka dikkat edin.
Haşlama Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir
Haşlama Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir

Haşlama Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Pişirme işlemi tamamlandıktan sonra sebzeleri, soğuk su ya da buzlu dolu bir kovaya atmak renklerin daha canlı ve dokularının daha diri olmasına olacaktır. Su, besinlerin ısısıyla tekrar ısınmışsa suyu mutlaka değiştirilmelidir. Bu tekniği özellikle makarna pişirirken de kullanabilirsiniz.
 • C vitamini yoğun olan sebzeleri pişirirken tüketeceğiniz kadar pişirmelisiniz. Sonrasında ısıtıp yemeniz gerekiyorsa tekrar ısıtmak vitaminlerinin kaybolmasına sebep olur.
Etiketler

Yörenizden

Yorenizden.com'da satılan tüm yöresel ürünler gerçek kendi yöresinden ve o yörenin en meşhur markalarından veya ev yapımı sizin için özenle tedarik edilmekte. Yöresel Ürünler özel olarak yöresinden getirilmekte, bu sayede tamamen taze ve doğal biçimde size ulaştırılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı