Faydalı Bilgiler

Rafine Şeker Yerine Doğal Şeker

Rafine şeker: şekerlerin kötü adamı, Erol Taş’ı!

Rafine şeker nedir? Nerelerde bulunur? Zararları nelerdir?

Rafine şeker. Bir diğer adıyla işlenmiş şeker. Nasıl her şeyin işlenmişi, üzerinde oynanmışı, doğalından uzaklaştırılmışı kötüyse, bu durum şeker için de geçerli elbette. Rafine şeker; şekerlerin kötü adamı, Erol Taş’ıdır adeta. Maalesef hayatımızın her alanında da kendine yer bulmayı çok iyi bilmektedir. Zararları aklımıza gelemeyecek kadar fazla. Kanser, enerji kaybı, beden direncini kırma, obezite… “Ben o davete gitmem” diyeceğimiz bütün hastalıklara zorunlu davetiye kazanmamıza neden oluyor rafine şeker. Hem zaten herhangi bir şeyin doğalı varken neden işlenmiş alternatifini tercih ederiz ki? Bunun nedenlerini bazen kolay ulaşılabilir olmasında bulabiliriz. Ya da dediğimiz gibi hayatımızın belki de farkında olmadığımız her alanında olduğu için… Rafine şekere ulaşması çok kolay. İçtiğimiz gazlı içeceklerin neredeyse hepsinde, yediğimiz ambalajlı yiyeceklerin de yarısından fazlasında rafine şeker mevcut. Doğal şeker için ise biraz daha emek vermemiz gerekmekte.

Öncelikle şekerin ne olduğunu hatırlayalım. Şeker bitkilerden elde edilen bir besindir. Şeker, çoğunlukla şeker kamışı ve şeker pancarından elde edilir. Bunların yanından meyvelerden, sütlerden, maltlardan ve nişastadan üretilen şekerler de mevcuttur. Daha hızlı tüketmek adına fabrikasyon üretim ile işlenmiş şeker üretimine başlanmıştır. İşlenmiş şeker ne demektir peki? Şu demektir sevgili şeker sever; kömür, hayvan kemikleri ve sentetik beyazlatıcılar kullanılarak yapılan beyazlatma işlemi sonucu oluşan şekerdir. Bu süreç doğal şekere göre daha az maliyet gerektirdiği için fabrikalar tarafından daha çok tercih edilmekte ve dünyaya zehir saçmaktadır. Glikoz, nişastanın parçalanması ile elde edilen bir şekerdir ve doğal alternatiflerinden faklı olarak direk kana karıştığı için oldukça zararlıdır. Ucuz olduğu için piyasadaki yapay ballarda kullanılmaktadır. Früktoz meyvelerdeki şekere verilen isimdir. Doğal yolla elde edilirse bir sıkıntı olmamasına rağmen, meyveden ayırmak zor olduğu için piyasada kimyasallar ile elde edilir. Rafine şekerin bağımlılık yapıcı yanını da unutmamak gerekir. Kola bağımlılığı, tatlı bağımlılığı bildiğimiz, çevremizde olan hatta bizim de yaşadığımız sıkıntılar arasındadır. Hiçbir bağımlılığı aşamayacağız diye bir şey olmadığı gibi rafine şeker bağımlılığı da bizlere vız gelir diyerek elimizdeki kolaları bir kenara bırakmalıyız.

Emeklerle, daha uzun sürede elde edilen ile kısa sürede elde edilen ürün arasında sayılamayacak kadar çok fark vardır ve tercihimizi her zaman emekten dolayısıyla doğadan yana kullanmamız gerektiğini unutmamalıyız.

Doğal şekerler nelerdir ve neden doğal şekerleri tercih etmeliyiz?

Karaciğerin sentezi için, beyin fonksiyonlarımızın tıkırında ve vücuttaki tüm hücrelerimizin sağlıkla çalışabilmesi için vücudumuzun düzenli olarak şekere ihtiyacı vardır. Tabii ki doğal olanına. Doğal şeker seçeneklerimiz ise tahmin ettiğimizden daha fazladır aslında.

Bunların başında hindistan cevizi şekeri gelmekte. Hindistan cevizi şekerinin glisemik indeksi yalnızca 35’dir. Sağlığa faydalı önemli miktarda mineral ve c vitamini barındırmaktadır. En önemlisi de dünyadaki en sürdürülebilir tatlandırıcılardan biri olmasıdır. Hindistan cevizi şekeri çevre için faydalı bir ağaçtan gelir. Fazla suya ihtiyaç duymayan, hektar başına şeker kamışından daha fazla şeker üreten Hindistan cevizi palmiyesi yeryüzünü onaran özelliklere sahiptir.

Organik bal, yaygın olarak kullanılan doğal şekerlerden biridir. Enerji değeri çok yüksektir. Pek çok hastalığın tedavisinde de kullanılır. İçerisinde antibiyotik bileşikleri de barındırır. Evinizde yaptığınız tariflere beyaz şeker alternatifi olarak kullanmanızı tavsiye ettiğimiz en iyi seçeneklerden biridir. Bal doğal şekerlerin kralıdır diyebiliriz. Bal doğal şekerlerin Edis Hun’u, Tarık Akanı’dır. Bal, doğal şekerlerin esas oğlanıdır.

Rafine şekeri değiştirmek için en lezzetli seçeneklerden biri daha Kanada’ya özgü Agave Şurubudur. Vücudunuz bu şekeri rafine şekere göre daha yavaş ve sağlıklı bir şekilde özümser. Bu sayede kan şekeri kontrolünüzü kaybetmemiş ve gözleriniz kararmamış, “tık tık”larınız başlamamış olur.

Çok bilinmeyen ama sağlıklı olduğu kadar tatlı da olan harikalar harikası Stevia. Tatlandırıcı olma özelliği rafine şekerin sınırlarının da ötesindedir ve bu kadar tatlı olmasına rağmen bizlere çok fazla kalori vermeyerek gönlümüzün de sultanıdır.

Hurma şekeri. Tatlı mı tatlı ama bütün vitaminleri de paşalar gibi bünyesinde bulunduran bir meyve. Öğütülebilinen, toz haline getirilen hurma özellikle lif, magnezyum ve demir açısından da gönlü boldur.

Bu kadar harika doğal şeker tercihlerimiz mevcutken gereksiz yere bizleri hasta eden, hatta zehirleyen rafine şekeri kim ne yapsın! Bir an önce evimizdeki, arabamızdaki, hatta ofislerimizdeki rafine şekerleri teker teker, gözlerinin yaşına bakmadan çöplere atmalıyız. Onlar yerine doğal şekerlerimizi sevgiyle raflarına yerleştirmeliyiz. Hindistan cevizi şekeriyle yapılan herhangi bir tatlının işlenmiş beyaz şekerle yapılan bir tatlıdan çok daha güzel olacağını iddia ediyor ve sizi iddiamıza davet ediyoruz. Haydi, doğal şekerle tatlılar yapmaya ve bedenimize iyi bakmaya!

Etiketler

Yörenizden

Yorenizden.com'da satılan tüm yöresel ürünler gerçek kendi yöresinden ve o yörenin en meşhur markalarından veya ev yapımı sizin için özenle tedarik edilmekte. Yöresel Ürünler özel olarak yöresinden getirilmekte, bu sayede tamamen taze ve doğal biçimde size ulaştırılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı