Sağlık

Obeziteye Neden Olan Faktörler

Kalori alımı ve enerji tüketimi arasındaki denge kişinin ağırlığını belirler. Eğer bir kişi yaktığı kaloriden daha fazla kalori alıyorsa bu kişi kilo alır. Eğer bir kişi yaktığı kaloriden daha az kalori alıyorsa bu kişi kilo verir. Metabolizmanın işleyişi bu şekilde olur.

Bununla birlikte obeziteye neden olan faktörler arasında en bilineni çok fazla yemek ve fiziksel olarak hareket etmemektir. Vücut ağırlığı genetiklerin, metabolizmanın, çevrenin, davranışların ve kültürün bir arada bulunduğu bir denklemin sonucudur.

Obeziteye Neden Olan Faktörler
Obeziteye Neden Olan Faktörler

Genetik: Anne veya babası obeziteye sahip olan bir bireyin obezite olma ihtimali diğerlerine göre daha yüksektir. Genetiklerin yağ düzenlemesini sağlayan hormonları etkilemesi bu sonucu ortaya çıkarabilir. Örneğin obeziteye neden olabilecek bir etken leptin yetersizliğidir. Leptin yağ hücrelerinde ve plasentada oluşan bir hormondur. Leptin beyne yolladığı sinyallerle ağırlığı kontrol altında tutar. Bu sinyaller kişinin daha az yemesi gerektiğine yönelik uyarıcılardır. Bu kontrol son bulduğu zaman obezite ortaya çıkar. Leptin hormonunun tekrar yerleştirilmesine yönelik tedavilerin araştırılması sürmektedir.

Aşırı Yemek: Aşırı yemek kilo alımına neden olur. Özellikle yağlı yemekler tüketildiğinde bu durum daha hızlı yaşanır. Yağ ve şeker açısından yüksek orana sahip olan yiyeceklerin enerji yoğunluğu çok fazladır. Epidemiyolojik araştırmalara göre yağlı yiyeceklerin tüketilmesi kilo alımına neden olmaktadır.

Yüksek Basit Karbonhidrat Değerine Sahip Yiyecekler: Karbonhidratların kilo alımındaki rolü net değildir. Karbonhidratlar kanın glikoz seviyesini yükseltirler, bu durum pankreas tarafından insülin salınmasına neden olur ve salınan insülin yağ dokularının büyümesine ve sonucunda kilo alımına neden olur. Bazı bilim adamlarına göre şeker, früktoz, tatlılar, bira, şarap gibi basit karbonhidratlar karmaşık karbonhidratların aksine kan dolaşımına hızlıca karışırlar ve bu sebepten ötürü daha fazla insülin salınır. Bu bilim adamlarının düşüncesine göre ise yüksek insülin salınımı kilo alımına neden olur.

Yeme Sıkılığı: Yeme sıklığı ve kilo arasındaki bağlantı biraz tartışmalıdır. Bazı araştırmalara göre normal sıklıkta yemek yiyen kişilerin sıkça yemek yiyenlerden daha kilolu olduğu ortaya çıkarılmıştır. Bilim adamlarına göre günde dört veya beş öğün ufak atıştırmalar yapan birisinin kolesterol seviyesi ve sabit kan şekeri seviyesi daha az sıklıkta yemek yiyen kişilerden daha azdır. Bu yönde yapılabilecek bir açıklama ise sıkça gerçekleştirilen ufak atıştırmaların sabit insülin seviyesi üretmesidir. Bu kişiler bir anda çok büyük öğünler tüketen kişilerden daha az insülin üretmektedirler.

Yavaş Metabolizma: Kadınlar erkeklere göre daha az kasa sahiptirler. Kaslar diğer dokulardan daha fazla yağ yakarlar. Sonuç olarak ise kadınların metabolizması erkeklere göre daha yavaş çalışır, bu nedenle kadınların kilo alma eğilimleri erkeklerden daha fazladır ve kadınların kilo vermesi çok daha zordur. Yaşlandıkça kaslarımızı kaybetme olasılığımız yükselir ve metabolizma yavaşlar. Bu nedenden ötürü eğer yeteri kadar kalori harcamazsak yaşlandıkça kilo alma eğilimimiz bir o kadar daha artar.

Fiziksel Hareketsizlik: Oturan insanlar aktif olan insanlardan daha az kalori yakarlar. Yapılan araştırmalara göre fiziksel hareketsizliğin kilo alımı konusunda her iki cinsiyette de etkisi vardır.

İlaçlar: Belirli antidepresanlar, antikonvülsanlar, diyabet ilaçları, doğum kontrol hapları ve prednizon gibi ilaçlar kilo almanıza neden olabilir. Yüksek kan basıncı yani tansiyon ve antihistamin ilaçları da kilo almanıza neden olabilir. Bunların kilo aldırmasının sebebi ise her ilaca göre değişiklik göstermektedir. Eğer bu tür ilaçları kullanırken kilo alma endişeniz varsa ilaçlara devam etmemek yerine doktorunuza tanışarak bir çözüm üretmeye çalışmalısınız. Çünkü ilaçlara devam etmemek ciddi sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Psikolojik Faktörler: Bazı insanların duyguları onları sürekli bir şeyler yemeye itebilir. Bazı insanlar duygulara karşılık verebilmek için bir şeyler yer. Her ne kadar aşırı kilolu insanların bu açıdan normal insanlardan bir farkı olmasa bile bu durum kilo almalarına neden olabilir.

Hipotiroidizm, insulin direnci, polikistik över sendromu ve Cushing sendromu gibi hastalıklar da obeziteye neden olur.

Etiketler

Yörenizden

Yorenizden.com'da satılan tüm yöresel ürünler gerçek kendi yöresinden ve o yörenin en meşhur markalarından veya ev yapımı sizin için özenle tedarik edilmekte. Yöresel Ürünler özel olarak yöresinden getirilmekte, bu sayede tamamen taze ve doğal biçimde size ulaştırılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı