Faydalı BilgilerPüf Noktaları

Nişasta Yemeklerde Ne İşe Yarar?

Çoğu kişinin sorduğu sorulardan biride nişasta yemeklerde ne işe yarar. Hamur işleri, tatlı ve kurabiye denilince akıllara undan hemen sonra gelen en önemli malzemeden birisi nişastadır. Yalnızca hamur işlerinde değil, aynı zamanda sütlü tatlılarda, soslarda da kıvam verebilmesi adına kullanıyoruz. Birçok kişi nişastanın birden fazla türe ve çeşide sahip olduğunu bilmiyor. Patatesten ve pirinçten üretilen nişastaların yanı sıra; birçok malzemeden daha nişasta elde edilebiliyor. Genellikle hamur işlerinde nişasta kullanılır. Peki nişasta, yemeklerde ve yiyeceklerde ne gibi bir etkiye sahiptir? Bugün sizler için nişastanın yemeklerde ne işe yaradığını açıkladık.

Nişastalı sebzeler ve tahıllar içerisinde doğal bir şekilde nişasta bulunduruyor. Mutfağımızda her ne kadar birkaç çeşidini kullansak da; esasında 4 çeşit nişasta türü bulunuyor. Patates nişastası haricinde diğer nişasta türleri birçok hamur işinde, sütlü tatlılarda ya da soslarda kullanılabiliyor. Patates nişastasının kullanılmamasının sebebi ise; diğer tatlılara ve sütlü tatlılara farklı ve kötü bir tat oluşundan kaynaklanıyor.

Pirinç nişastası, diğer nişastalardan biraz farklı içeriklere sahip. Öyle ki pirinç nişastası, diğer nişastalardan farklı olarak glüten içermiyor. Bu sebep ile glütene karşı hassasiyeti olan kişiler; pirinç nişastasını gönül rahatlığı ile kullanabiliyorlar. Pirinç nişastası ya da buğday nişastası; genellikle hamur işlerinde ve sütlü tatlılarda tercih edilirken, mısır nişastası ise genellikle bağlayıcıya ihtiyaç duyulan sosların içerisinde ya da tuzlu tariflerde kullanılıyor. Bu sayede yiyeceğin tadı dengelenirken, tüm malzemeyi bir arada tutma vasfını da başarıyla yerine getiriyorlar.

Nişasta Yemeklerde Ne İşe Yarar?

Bazı hamur işlerinde ve yemeklerde nişasta bazılarında ise un kullanımı tercih ediliyor. Nişasta kullanılarak yapılan hamur işleri ve yemekler, normalden çok daha uzun süre dayanıyor. Nişasta, içerdiği maddeler ve yapısı gereği; çok daha uzun süre içerisinde bayatlamadan dayanma ve daha uzun süre kullanılma gibi özelliklere sahip.

Nişastanın bu özelliği sayesinde hamur işlerinde kullanıldığı taktirde, onların raf ömürlerini ve saklanma sürelerini uzatıyor. Öte yandan hamur işlerinde ağızda dağılan bir yapıda hamur işleri yapmak istiyorsanız; nişasta içerisine girdiği hamurun ağızda dağılan bir yapıya ulaşmasını sağlar. Homojen bir göründü sergiler fakat özellikle de kurabiyelerin ağızda dağılmasını sağlayan en önemli yapı taşlarından birisidir. Yemeklere, hamur işlerine ve tatlılara daha iyi bir tat verilmesini sağlayan nişasta, undan sonra en çok kullanılan malzemelerden birisidir.

Ya da daha sert bir hamur kıvamı elde etmek ya da hamurunuza kolaylıkla şekil vermek istiyorsanız ve aldığınız tarif gereği daha yumuşak bir hamur yoğurmanız gerekiyorsa; istediğiniz şekilde hamur elde edebilmek açısından nişasta kullanabilir, istediğiniz şekli verebilirsiniz. Bunların yanı sıra, yiyeceklere daha iyi bir tat veren nişasta, hamurların daha kolay açılmasını ve birbirlerine yapışmasını engelleyerek; yırtılmalarını da önler. Bu sebep ile nişasta, baklava hamuru açılırken oldukça sık kullanılan bir malzemedir.

Etiketler

Yörenizden

Yorenizden.com'da satılan tüm yöresel ürünler gerçek kendi yöresinden ve o yörenin en meşhur markalarından veya ev yapımı sizin için özenle tedarik edilmekte. Yöresel Ürünler özel olarak yöresinden getirilmekte, bu sayede tamamen taze ve doğal biçimde size ulaştırılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı