Faydalı Bilgiler

Meyvenin Püresi mi Yoksa Suyu mu?

Doğru tüketildikleri takdirde sağlıklı bir yaşam sürmemizi sağlıyorlar!

Sağlıklı bir yaşam kuşkusuz ki her insanın kendine verebileceği en güzel armağanlardan biridir. Sağlık sadece hasta olmama hali olarak tanımlanmamalıdır. Dinç bir vücuda sahip olmak veya berrak bir zihne sahip olmak da sağlık göstergelerindendir. Bunu sağlayabilmek için önemli faktörlerden biri de doğru ve dengeli beslenmedir. Meyveler, içerdikleri mineral ve vitaminler açısından tüketilebilecek en önemli besin kaynaklarının başında gelir. Lif yönünden oldukça zengin olan meyvelerin nasıl tüketilmesi gerektiği de önemlidir. Meyvelerin en yaygın tüketilme biçimi onu işlem yapmadan doğrudan almaktır. Ancak bazı durumlarda meyvelerin farklı biçimlerde tüketilmesi gerekebilir. Meyveler püre halinde veya suyu sıkılarak da tüketilebilir. Peki meyveleri nasıl tüketmeliyiz? Meyvenin püresi mi daha faydalıdır yoksa suyu mu?

Meyve Püresinin Faydaları

Meyve püreleri genellikle sindirim kolaylığı açısından bebeklerde katı gıdaya geçiş aşamasında ek gıda olarak verilir. Ancak meyve püresi sadece bebeklerin kullanım alanıyla sınırlandırılmamalıdır. Birçok insan diyetinde meyve püresini kullanabilir. Meyve püresi, suyuna nazaran daha fazla lif içerdiği için tercih edilebilir. İçerdiği lifler bağırsak dolaşımını düzenleyici etkiye sahiptir. Meyve püresi insanların almaları gerektiği çoğu besin öğesini de içinde barındırır. Vücutta enerji harcarken kullanılan karbonhidrat, vitamin ve mineral açısından oldukça zengindir ve oldukça besleyicidir. Kalsiyum, fosfor, demir gibi birçok yararlı ögeyi içerir.

Meyve Suyunun Faydaları

Meyve suları genellikle yemeklerin yanında içilen meşrubatlar olarak diyetimizde yer alır. Yine meyve suları da bebeklerin ilk 6 aydan sonra diyetlerine eklenen bir besin kaynağıdır. Terlemeyle vücuttan atılan mineralleri yerine koyabilmek için gereklidir. Özellikle ishal olmuş çocuklarda sıvı kaybını önlemek için meyve suyu tüketilebilir. Ancak her besinde olduğu gibi meyve suyunun da fazla tüketilmesinin bazı zararları vardır. Yüksek şeker içeriği nedeniyle dikkatli tüketilmelidir. Ayrıca lif içeriği meyve püresine nazaran daha düşüktür. Bu nedenle günde en fazla 1 porsiyon tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca tüketilen meyve suyunun taze olması da oldukça önemlidir. Bunların yanında özellikle et yemeklerinin yanında bir bardak taze sıkılmış meyve suyu içerdiği C vitamini açısından yemekteki proteinlerin emilimini iki kat hızlandırır.

Meyve püresi veya suyu, her şekilde yararları olan bu besin kaynağı doğru tüketildikleri takdirde sağlıklı bir yaşam sürmemiz için gereken koşulları sağlar.

Etiketler

Yörenizden

Yorenizden.com'da satılan tüm yöresel ürünler gerçek kendi yöresinden ve o yörenin en meşhur markalarından veya ev yapımı sizin için özenle tedarik edilmekte. Yöresel Ürünler özel olarak yöresinden getirilmekte, bu sayede tamamen taze ve doğal biçimde size ulaştırılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı