Püf Noktaları

Makarnayı Daha İyi Pişirmenin Püf Noktaları

Özellikle çocuklar tarafından çok sevilen yemek türü olan makarnalar çeşitli soslarla tatlandırılarak daha lezzetli hale gelir. Makarnanın tam kıvamında pişmesi ve istenilen yumuşaklıkta olabilmesi için yapılması gereken bazı püf noktaları vardır. Makarnanın daha iyi pişmesi için yapılacak bazı önemli kurallar vardır. Makarnayı daha iyi pişirmenin püf noktaları;

Makarnaları İyi Şekilde Haşlayın

Karnınız acıktığında veya aile içerisinde ani verilen kararla en çabuk pişen yemek makarna olduğundan sıklıkla tercih edilir. Makarnayı pişirirken önemli olan bazı noktalar bulunur. İlk önce makarnayı pişireceğiniz tencere derin ve büyük olmalıdır. Haşlanan makarnalara ebat olarak büyüyeceğinden dolayı tencerenin büyük olması gerekir. Bu tencere su ile doldurulup ocağa bırakılır. Makarna suyuna tuzu kaynadıktan sonra atmanız gerekir. Aksi halde ilk önce atılan tuz suyun kaynama süresini uzatacaktır. Kaynamaya başladıktan sonra tuzu ilave edin ve makarnaları içine atın. Daha sonrasında bir tatlı kaşığı sıvı yağ atarak birbirine yapışmamasını önleyebilirsiniz.

Makarnanın Pişirme Süresi

Makarnaların belirli bir pişirme süresi bulunur. Makarnanın kalitesi pişirme süresinin değişmesine de neden olacaktır. Makarnayı suya attıktan hemen sonra başlayan süre ortalama olarak 10-12 dakikadır. Ancak makarnayı ocaktan indirmeden önce çatal yardımıyla yumuşaklığı kontrol edilmelidir. Lezzetli makarnalar için pişirme kıvamı önemlidir. Çok pişen makarnalar lapa olacağından yerken tat vermeyecektir. Az pişen makarnalar ise sert olacağından yerken zor anlar yaşatabilir. Buradaki en önemli kıvam, dişe gelir tarzda olmalıdır. Makarna paketlerinin üzerinde pişirme süreleri yazdığından bu kurala uyduğunuzda istediğiniz kıvamda makarnaya sahip olabilirsiniz. Sert kalan makarna lezzetli şekilde yenmeyeceğinden bu kurala dikkat etmek gerekir.

Makarnalara Yakışan Lezzetli Soslar

Haşlanan makarnalar uygun süzgeç ile süzüldükten sonra ayrı bir tencere yağlanıp soslanır. Sos olarak ise beğeninize göre tercih yaparak kullanabilirsiniz. Peynirli, kıymalı, salçalı, domatesli ve daha birçok besinle birlikte lezzetli soslar hazırlanır. Sade veya soslu makarnalar için yağ ve tuz kontrolü de dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Makarnalara yakışan lezzetli sosları hazırlarken kaliteli ürünler kullanmak en doğru püf noktasıdır.

Etiketler

Yörenizden

Yorenizden.com'da satılan tüm yöresel ürünler gerçek kendi yöresinden ve o yörenin en meşhur markalarından veya ev yapımı sizin için özenle tedarik edilmekte. Yöresel Ürünler özel olarak yöresinden getirilmekte, bu sayede tamamen taze ve doğal biçimde size ulaştırılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı