Faydalı Bilgiler

Keçiboynuzu (Harnup) Nedir?

Keçiboynuzu diğer bir adı ile harnup ülkemizin Akdeniz bölgesinde yetişen bir çeşit bitkidir.

Keçiboynuzu (Harnup) Nedir?

Keçiboynuzu diğer bir adı ile harnup ülkemizin Akdeniz bölgesinde yetişen bir çeşit bitkidir. Dünya genelinde Akdeniz ikliminde yetiştiğinden bu yörelerde keçiboynuzundan birçok lezzet yapılmaktadır. Keçiboynuzunun faydaları ise kendisinin neden sürekli tüketildiğinin en büyük nedeni olarak değerlendirilir. Keçiboynuzu (harnup) nedir gibi soruların cevaplarını sizler için derledik.

Keçiboynuzu Akdeniz bölgesinde yetişen bir ağaç türünün meyveleridir. Adına keçiboynuzu denmesinin nedeninin ise görüntüsünün keçiboynuzuna benzedi olduğuna inanılıyor. Geçmişten günümüze kadar Roma döneminden bu yana insanlar tarafından tüketildiği de keçiboynuzu hakkında bilinen gerçeklerden biridir.

Keçiboynuzu ile yapılabilecek birçok besin vardır. Keçiboynuzu pekmezi, unu, özü, balı ise bunlardan sadece bilinenleridir. Peki keçiboynuzu faydaları nelerdir? Keçiboynuzu tüketmenin herhangi bir zararı olup olmadığı gibi merak konusu olan birçok soru mevcut.

Keçiboynuzu Faydaları Nelerdir?

Keçiboynuzu içeriğinde yer alan potasyum, kalsiyum ve daha birçok mineral ile bağışıklık sistemi ve sindirim sistemi için büyük faydalar sağlamaktadır. Keçiboynuzunun içerisinde olan tüm mineraller ise aşağıdaki gibidir;

  • Magnezyum,
  • Sodyum,
  • Potasyum,
  • Demir,
  • Kalsiyum

Vücudunuzda ihtiyaç duyduğunuz lif oranını dengelemek için keçiboynuzu içeren doğal ürünler tüketebilirsiniz. Çünkü keçiboynuzu tam bir lif kaynağı olarak bilinir. İçeriğinde bulunan şeker ile günlük enerji ihtiyacını karşılamanıza olanak tanır. Üstelik glütensiz olması ve içerisinde bulunan yağın çok az olması nedeni ile de şeker hastalarının dahi tüketebildiği bir besindir.

Keçiboynuzu Nasıl Tüketilir?

Keçiboynuzu tüketim alanları ile de oldukça çeşitlenmektedir. Birçok farklı şekilde tüketebileceğiniz bu bitkiyi dalından koparıp su içinde demleyerek dahi tüketebilirsiniz. Bir diğer alternatif de meyveyi doğrudan yaş ya da kuru olarak tüketmektir.

Keçiboynuzu unundan birçok hamur işi yapabilirsiniz. Normal una oranla çok daha sağlıklıdır. Bununla birlikte şeker ihtiyacınızı da karşılar. Keçiboynuzu özünü ister şeker olarak isterseniz de tatlıların içerisinde kullanabilirsiniz.

Her yönden oldukça kullanışlı olan ağaç meyvesinin birçokları tarafından sürekli tüketildiğini biliyor muydunuz? Keçiboynuzunun kahveye karıştırılarak da tüketildiğini söylemek gerekir. Süt ya da benzeri içeceklere şekerli bir tat katarken aynı zamanda kendine özgü bir hava kattığı da söylenebilir. Düzenli tüketimde bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

Etiketler

Yörenizden

Yorenizden.com'da satılan tüm yöresel ürünler gerçek kendi yöresinden ve o yörenin en meşhur markalarından veya ev yapımı sizin için özenle tedarik edilmekte. Yöresel Ürünler özel olarak yöresinden getirilmekte, bu sayede tamamen taze ve doğal biçimde size ulaştırılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı