Genel

İsotun Faydaları Nelerdir?

Şanlıurfa güneşinin altında yetişen lezzet!

Baharat denilince akla ilk gelen isimlerden olan isot, Güney Doğu Anadolu’nun Şanlıurfa şehrindeki eşsiz güneşin altında yetişir. Yaz aylarında güneşte kaldıkça acılığı artan biber; kırmızı, mor ve siyah renkte iken toplanıp güneşin altında kurumaya bırakılır. Daha sonra zeytinyağı ile kavrulan, ağza alınınca önce tatlı sonra hafif acı veren isot, Şanlıurfa’ya özdeşleşmiş yöresel bir baharattır. Anadolu’nun her yemeğinde kullanılan bu baharat, et yemeklerinin de vazgeçilmezidir. Yaygın kanının aksine çok acı olmayan ve çiğköftenin en önemli unsuru, tatlımsı acı olan bu biberin faydalarına bir göz atalım.

İsotun Faydaları

Şanlıurfa’da yetişen ve ülkemizde en çok kullanılan baharatlardan biri olan isot sağlık açısından da oldukça faydalıdır. Özellikle içerdiği C vitamini sayesinde hastalıklara karşı koruma sağlamaktadır. Ayrıca yapılan bazı araştırmalara göre isot tüketiminin yaygın olduğu Şanlıurfa ilimizde mide kanserine yakalananların oranı, genel orana göre daha düşük olduğu saptanmıştır. İsot bol miktarda glikoz içerdiği için kanserojen madde içermediği tespit edilmiştir. Antioksidanlar açısından zengindir, bu sayede damar tıkanıklığı ve damar sertleşmesi gibi sağlık sorunlarının önlenmesinde yardımcı olur. Bu açıdan kalp dostu olan baharat ayrıca zayıflamaya da yardımcı olmaktadır. Diyet programlarında yoğurt ile birlikte tüketilince yağ yakımını hızlandırdığı yapılan çalışmalarca belirlenmiştir. Ciltteki yaşlanma belirtilerinin azalmasını sağlayan isot, metabolizmayı hızlandırdığı gibi sindirim sistemini de düzenler. Şanlıurfa toprağında yetişen ve Avrupa’ya kadar ihraç edilen, lahmacun ve çiğköfte ile özdeşleşmiş olan bu baharatın hem sağlığa hem de ülke ekonomisine olan faydası yadsınamaz.

 

Etiketler

Yörenizden

Yorenizden.com'da satılan tüm yöresel ürünler gerçek kendi yöresinden ve o yörenin en meşhur markalarından veya ev yapımı sizin için özenle tedarik edilmekte. Yöresel Ürünler özel olarak yöresinden getirilmekte, bu sayede tamamen taze ve doğal biçimde size ulaştırılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı