Sağlık

Hipertansiyona İyi Gelen Yiyecekler

Çağın hastalığı olarak bilinen hipertansiyon, diğer adıyla yüksek tansiyon genç ya da yaşlı fark etmeksizin bir çok insanın hayatını ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Damarların içerisin de akan kanın damar çeperine yaptığı yüksek basınca hipertansiyon denmektedir. Yüksek tansiyon; arteriyel kan basıncının 140/90 mmHg ve daha yüksek seviyede olma durumudur ve bu basınç gün içerisinde bir çok defa tekrar eder.

Hipertansiyonun bir çok nedeni olabileceği gibi genetik faktörler, sigara ve alkol kullanımı, düzensiz beslenme, aşırı kafein ve tuz tüketimi, obezite, stresli yaşam tarzı, yoğun iş temposu, hareketsizlik, uyku ve psikolojik problemler yüksek tansiyonun başlıca sebepleridir.

Yüksek tansiyonun devam etmesi durumunda görülen belirtiler:

  • Bulanık görme,
  • Burun kanaması,
  • Baş dönmesi,
  • Nefes darlığı,
  • Göz kararması,
  • Yorgunluk,
  • Uyku hali
  • Ani terleme,
  • Kalp çarpıntısı,

 

Hipertansiyonun baş düşmanı limon ve sarımsak!

Tansiyonunuzun yükselmesi ve kan basıncınızın artması durumunda limon ve sarımsak tüketerek hipertansiyon şikayetlerinizi azaltabilirsiniz.

Limonun içinde yer alan yüksek magnezyum, potasyum ve asorbik asit sayesinde tansiyonunuzun hızlı bir şekilde dengelenmektedir. Bol C vitamini kaynağı olan limonun suyunda yer alan çinko ve sodyum kalp sağlığını koruyarak yüksek tansiyon belirtilerinizin azalmasını sağlamaktadır. Kullanıma bağlı olarak her gün yarım limon tüketmek yüksek tansiyon belirtilerini azaltmaktadır.

Yıllardan bu yana hipertansiyonun bir numaralı düşmanı olarak bilinen ve koku yapmasına rağmen sofralarımızın vazgeçilmezi olan sarımsak, yüksek tansiyon hastalarının en önemli besin kaynağıdır. Güçlü bir antibiyotik olmasının yanı sıra kalp sağlığını koruyan ve kansere yakalanma riskini azaltan sarımsak, kalp krizi riskini azaltır. Kalbi besleyen ana damarlar olan kroner damarlarını besleyerek kalp çarpıntılarını ortadan kaldırır. Sarımsağın içerisinde yer alan yüksek oranda ki potasyum, magnezyum, pridoksin, çinko ve manganez tansiyon seviyenizi düşürür. Kan basıncınızın olağanın dışına yükselmesi ve hipertansiyonunuzun artması durumunda yiyeceğiniz birkaç diş sarımsak ile tansiyonunuz dakikalar içerisinde düşecektir.


Hipertansiyon kontrol ve tedavi gerektiren bir rahatsızlıktır. Eğer yukarıda ki belirtilerden birine ya da bir kaçına sahipseniz lütfen doktorunuza danışmayı unutmayınız.

Etiketler

Yörenizden

Yorenizden.com'da satılan tüm yöresel ürünler gerçek kendi yöresinden ve o yörenin en meşhur markalarından veya ev yapımı sizin için özenle tedarik edilmekte. Yöresel Ürünler özel olarak yöresinden getirilmekte, bu sayede tamamen taze ve doğal biçimde size ulaştırılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı