Sağlık

Hangi Yiyecekler Kolesterol Düşmanı

Kolesterol, ölümle sonuçlanan ve dünyada çok sayıda insanda görülebilen bir rahatsızlıktır. Yanlış beslenme, hareketsizlik, diğer hastalıklarla bağlantılı olarak kolesterol yüksekliği kişilerin hayat tarzını da değiştirmektedir. Özellikle kalp damar hastalığı statüsüne giren kolesterolden kurulmak için tüketilen besinlere dikkat edilmesi gerekir. Gün içerisinde yenmesi gereken veya yenmemesi gerekenler uzman diyetisyenler tarafından hastalara verilmektedir. Hangi yiyecekler kolesterol düşmanı olarak bilinmektedir. Yüksek kolesterolü düşürmek için sihirli yiyecek grubuna giren birçok besin sağlığınızı korumakla görevlidir.

Kalp Dostunuz Olan Balık ve Ceviz Tüketimi

Kolesterol yüksekliği için haftada en az iki kez balık tüketimine dikkat etmelisiniz. Omega 3 bakımından zengin olan somon, alabalık ve uskumruyu kolesterol düşürmek için tüketebilirsiniz. Kızarmış olarak değil fırınlama şeklinde pişirmeniz daha sağlıklı olacaktır. Uzmanlara göre kötü kolesterolü düşürmeden balık ve çeşitlerinin tüketilmesi en doğru karar olacaktır. Ceviz ve badem de kolesterolü hızlıca düşüren besin grubu içinde yer alır. Kuruyemiş tüketimi olarak tercihiniz ceviz ve badem olmalıdır. Kan basıncını çok iyi ayarlayan bu besinler kolesterol yüksekliği için tavsiye edilmektedir. Kırmız et tüketimi ise uygun zamanlarda sınırlanmalıdır.

Kolesterole Karşı Lifli Meyveler

Günümüzde birçok kişide yaygın olarak görülen kolesterol, direk kalbi etkileyen bir hastalıktır. Bundan dolayı lifli meyve tüketimi kolesterolü önemli ölçüde düşürecektir. Böğürtlen, üzüm, elma, turunçgiller ve çilek kolesterolü azaltır. Kalp sağlığı için günlük meyve yemeye özen göstermeniz gerekir. Kötü kolesterolü doğal yollardan düşürmek için meyve tabağını yanınızdan ayırmayın. Ayrıca sebze grubundan da sarımsak tüketimini arttırmanız gerekir. Sarımsağın içinde bulunan supleman uzmanların kolesterol düşürmede etkili olduğu savunulmaktadır. Diğer sebze grupları da mutlaka haftada en az3 kez tüketilmelidir

Çikolata İle Sağlıklı Kalın

Çikolata genel olarak mutluluk hormonunu arttırsa da bitter çikolata kalp sağlığı için çok önemlidir. Bitter çikolata tamamen kakaodan yapıldığı için kötü kolesterolü düşürmektedir. Günlük belirli miktarda çikolata yemek yüksek basıncı düşürecektir. Kalp sağlığı için kolesterol seviyesine dikkat edilmelidir. Aşırı yağlı, hamur işi ve hazır paketli yiyeceklerin yenmemesi gerekir.

Etiketler

Yörenizden

Yorenizden.com'da satılan tüm yöresel ürünler gerçek kendi yöresinden ve o yörenin en meşhur markalarından veya ev yapımı sizin için özenle tedarik edilmekte. Yöresel Ürünler özel olarak yöresinden getirilmekte, bu sayede tamamen taze ve doğal biçimde size ulaştırılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı