Sağlık

Göz Hastalıklarına İyi Gelen Yiyecekler

Bu yazımızda sizlere göz hastalıklarına iyi gelen yiyecekler ile alakalı bilgiler vereceğiz. Dış dünya ile iletişimi kuran gözler, 5 duyu organlarından bir tanesidir ve diğer duyu organlarına oranla çok daha hassas bir yapıdadır. İnsan gözü başka canlıların gözlerine göre, türünün en karmaşık evrimsel değişime uğramış halidir, ancak diğer canlıların gözlerine oranla da çok daha düşük korunaklı bir yapıya sahiptir. Bu durumun farkında olarak, gözlere çok dikkat etmek ve düzenli olarak kontrole gitmek, göz sağlığı açısından oldukça büyük bir öneme sahiptir. Göz, doğası gereği dış ortamda bulunan patojenlerden dolayı çok çabuk bir şekilde enfeksiyon kapabilir. Bu nedenle elleri yıkamadan gözlere vurmamak ve yabancı maddelerden gözleri sakınmak, dikkatli olunması gereken davranışlardandır.

Portakal

1 kış meyvesi olan portakal ile portakal suyu, çok fazla C vitamini içeren besin kaynaklarıdır. Oldukça güçlü 1 C vitamini kaynağı olan portakal, bağışıklık sisteminin desteklenmesinin yanı sıra, içeriğinde ki askorbik asit yardımıyla, 1 antioksidan görevi görerek, maküler dejenerasyon (sarı benek hastalığı) be katarakt hastalığına karşı olarak gözleri korumaktadır.

İstiridye

İstiridye, her ne kadar afrodizyak özelliğiyle biliniyor olsa da, yararları bununla sınırlı değildir. Çok zengin bir çinko kaynağı olan istiridye, göz sağlığı açısından da oldukça önemlidir. Çünkü çinko minerali, gözlerin güçlenmesini, görme yetisinin özellikle de gece görüşünün gerçekleşmesi için gerekem bir mineraldir. Ve yine çinko, katarakt gelişimini de yavaşlatmaya yardımcı olmaktadır. İstiridyenin dışında çinko açısından zengin olan diğer yiyecekler ise; süt, kırmızı et ve kümes hayvanları şeklindedir. Ancak en yüksek oranda çinko içeren besin kaynağı istiridyedir.

Havuç

Göz sağlığı ile keskin görüş yetisi denildiğinde akla ilk gelenlerden biri de, besin bileşeni olan beta karoten, havuç içerisinde bol miktarda bulunmaktadır. Ve yine mükemmel bir A vitamini kaynağı olarak görülen havucun bir orta boy kadarı, günlük alınması gerekli olan A vitamini ihtiyacının neredeyse 2,5 katını karşılamaktadır. Havuç, hem beta karoten, hem A vitamini içeriğinde olan hem de antioksidan özellikleri ile, serbest radikallerin nötralize etmeye ve gözün maküler dejenerasyon (sarı benek hastalığı) ve diğer bazı göz sorunları ve hastalıklarına karşı korunmasını sağlamaktadır.

​​​​​​​ Yumurta

Göz sağlığı açısından çok fazla faydaları ile bilinen beta karoten haricinde, diğer bazı besin bileşenleri de göz sağlığı için oldukça faydalı etkiler göstermektedir. Her gün muhakkak tüketmeye özen gösterilmelidir.

Etiketler

Yörenizden

Yorenizden.com'da satılan tüm yöresel ürünler gerçek kendi yöresinden ve o yörenin en meşhur markalarından veya ev yapımı sizin için özenle tedarik edilmekte. Yöresel Ürünler özel olarak yöresinden getirilmekte, bu sayede tamamen taze ve doğal biçimde size ulaştırılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı