Püf Noktaları

Fırında Lezzetli Yemek Yapmanın Püf Noktaları

Özel davetler ve kalabalık aile sofraları her zaman lezzetli yemeklerle bilinir. Çeşit çeşit yemeklerin yapılışı sırasında önemli püf noktaları yemeğin lezzetini arttıracaktır. Özellikle fırında yemek yaparken lezzetinden bir şey kaybetmeyen yemekler dillere destandır. Fırında lezzetli yemek yapmanın püf noktaları ise hanımların işini daha çok kolaylaştıracaktır.

Fırını ve Seviyesini İyi Tanımak Gerekir

İlk önce fırında yemek yapmadan önce fırının ayarını ve özelliğini iyi tanımak gerekir. Fırının özelliği yemeğin kaliteli pişmesinde önemli rol oynar. Fırında lezzetli yemeğin olabilmesi için belirli derecede ve ayarda pişmesi gerekir. Birçok yemek türü fırında pişerek daha sağlıklı ve daha lezzetli olabiliyor. Fırına yemek bırakmadan önce yemeğin cinsi ve fırının genel özellikleri iyi bilinmesi gerekir. Fırının derecesi yüksek olmamalıdır. Çünkü yemeğin dış kısmı hemen pişerek yanar ve iç kısmı çiğ kalır. Fırında lezzetli yemekler için düşük ayarın açılması gerekir

Fırında Hamur İşi Yiyeceklerinin Pişirilmesi

Kek, börek ve poğaça gibi türlerin fırında iyi şekilde pişirilmesi için önceden ısıtılan fırına verilmesi en çok bilinen püf noktasıdır. 15 Dakika önceden çalıştırılan fırın iyice ısındıktan sonra bu tarz yiyeceklerin pişirilmesi daha uygun olacaktır. İstenilen seviyede kabaran bu yiyecekler daha lezzetli kıvam alacaktır. Genelde 140-170 derece aralığında olması gereken fırın sıcaklığı bu yemek grubunu daha özel şekilde pişirecektir.

Et ve Çeşitlerinin Fırında Pişirilmesi

Kırmızı et, beyaz et ve balık grubunun fırında pişirilirken birkaç detaya önem vermek gerekir. İlk aşamada tüm et gruplarına fırınlamadan önce asla tuzun atılmaması önerilir. Fırın tepsisine yerleştirilen etler çeşitli bitkilerle daha çok lezzetlendirilir. Fırında kırmızı et pişirirken içine salçalı suyu pişmeye yakın atılması gerekir. Bu şekilde pişen et daha yumuşak ve daha lezzetli olacaktır. Fırında balık pişirirken tepsiye zeytinyağı ve limon eklemeyi de unutmamalısınız. Ayrıca fırında pişirilen birçok yemek çeşidinin altına yağlı kağıt serilmesi daha kolay olacaktır. Tüm et çeşitlerinin pişirilmesi süresi 30 dk-1,5 saat içindedir. Fırında pişirilirken fırın derecesi ise 150-180 olarak belirtilmektedir.

Etiketler

Yörenizden

Yorenizden.com'da satılan tüm yöresel ürünler gerçek kendi yöresinden ve o yörenin en meşhur markalarından veya ev yapımı sizin için özenle tedarik edilmekte. Yöresel Ürünler özel olarak yöresinden getirilmekte, bu sayede tamamen taze ve doğal biçimde size ulaştırılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Yemek çok güzel görünüyor. bu arada siteniz çok kaliteli bu tür paylaşımlara devam ediniz lütfen.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı