Yemek Tarifleri

Ev Yapımı Üzüm Pekmezi Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda sizlere ev yapımı üzüm pekmezi nasıl yapılır? Sorusunun cevabını vereceğiz. Anadolu’nun en iyi ritüellerinden biridir pekmez yapmak. Taze üzümler dalından koparılır, üzümler tek tek büyük 1 özenle yıkanır, büyük leğenlerin içinde ezilmeye hazır hale gelir. İyice ezilen bu üzümler, şifa olmak, yaz kış afiyetle yenmek üzere kazanlarda kaynatılır. Faydası da çok fazladır. Kansızlığa iyi gelir, şeker ihtiyacını azaltır. Her şey de olduğu gibi pekmezin de en güzeli evde yapılanıdır.

Malzemeler

  • 5 kg üzüm (siyah, yeşil veya mor üzüm)
  • 2 avuç odun külü (Veya temiz toprak)

Püf Noktası

Ekşi bir pekmez elde etmek isteniyorsa ilk kaynatma aşamasını uzun tutulmalıdır. Yoğun kıvamlı bir şıra elde edilecektir. Bu şıra 1 yere damlatıldığın da dağılmıyorsa ekşi pekmez olmuş demektir. Fakat bu pekmez asidik anlamda yoğun ve ekşi 1 tada sahip olacaktır. Tadını daha tatlı bir hale getirmek ve mayalanmasını önlemek için pekmezin içerisine toprak, odun külü veya karbonat ilave edilmelidir.

Nasıl Yapılır?

Üzümler iyice yıkanıp saplarından ayıklanmalıdır. Derin bir tencerenin veya kazanın içerisine alınmalıdır. Eğer bahçede yapılıyorsa temiz çizmeler giyerek ezilmelidir. Evde hazırlanıyorsa ezici bir alet yardımı ile iyice ezilmeli. Ardından 1 tülbendin içine alarak su ve posasının birbirinden ayrılması sağlanmalıdır.

Sonrasında ayrılan su derin bir tencerenin içerisine alınmalı. Kısık bir ateşte karıştıra karıştıra dibinin tutmamasına özen gösterilerek birkaç taşım kaynatılmalıdır. Büyük bir leğenin içerisine temiz toprak veya odun külünü yayılmalı hafif dinlendirilen üzüm şırasını üzerine boşaltılmalıdır. Üzeri kapalı bir şekilde yaklaşık 1 gün kadar dinlendirilmelidir. Bu dinlenme esnasında tortu yapan maddeler dibe çökecek, şıranın asitlik oranı azalacak ve mayalanması engellenmiş olacaktır. Ertesi gün şıra süzülerek içindeki katı maddelerin karışmamasına itina göstererek kaynatma tenceresinin içerisine boşaltılmalıdır.

Karıştırarak üzüm şırası iyice kaynatılmalıdır. Bu aşamada üstünde köpükler oluşursa bir tahta kaşık yardımıyla alınmalıdır. Şıranın kıvamı iyice yoğunlaştığında ocaktan alınıp dinlendirilmelidir. Kavanozlara boşaltıp ağızları sıkıca kapatılıp, ters çevrilmelidir. Bu şekilde de belli bir süre dinlendirdikten sonra afiyetle tüketilebilir.

Etiketler

Yörenizden

Yorenizden.com'da satılan tüm yöresel ürünler gerçek kendi yöresinden ve o yörenin en meşhur markalarından veya ev yapımı sizin için özenle tedarik edilmekte. Yöresel Ürünler özel olarak yöresinden getirilmekte, bu sayede tamamen taze ve doğal biçimde size ulaştırılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı