Yemek Tarifleri

Ev Yapımı Keçiboynuzu Pekmezi Nasıl Yapılır?

Özellikle kış zamanlarında sıkça tüketilen bir besin maddesi olan keçiboynuzu pekmezi bilhassa hastalıklara karşı direnci arttırdığından çocuk yaştan itibaren tüketilmesi gerekmektedir. Her daim organik ve steril ortamlarda üretilen pekmez çeşitleri bulunmadığından da bu gibi fazla işlem gerektiren besin maddelerini evde yapmakta da fayda vardır. Bu yazıda ev yapımı keçiboynuzu pekmezi nasıl yapılır? Sorusuna detaylı tarifler ve cevaplar bulabilirsiniz.

Malzemeler

  • Kurutulmuş keçiboynuzu (miktarı kendinize göre belirleyebilirsiniz)
  • Şeker
  • Limon

Evde Keçi Boynuzu Pekmezinin Yapılışı

Aktarlardan ya da büyük marketlerin baharat kısımlarından da bulabileceğiniz keçiboynuzlarını dilerseniz evde kendiniz de kurutabilirsiniz. Kendi belirlediğiniz miktarda aldığınız kurutulmuş keçiboynuzlarını önce bol su ile yıkayın. Daha sonra derin bir tencere içerisine aldığınız keçiboynuzlarına üzerini geçinceye kadar su ekleyin. Keçiboynuzu kurutulmuş olduğundan yumuşama süresi yaklaşık olarak 1 – 2 saat arasında değişim gösterecektir. Bu yüzden dilerseniz kaynatma işlemini düdüklü tencerede de yapabilirsiniz ya da birkaç gün öncesinden kurutulmuş keçiboynuzlarını suda da bekletebilirsiniz. Böylece zamandan tasarruf edersiniz.

Keçiboynuzları yumuşadıktan sonra ince bir elek ya da temiz bir tülbent yardımı ile posası atılarak tortusuz bir püre haline getirilmelidir. Bu posa çıkartma işlemi de birkaç kez tekrarlanırsa daha faydalı ve daha düzgün bir kıvam elde edilir. Keçiboynuzu püresini yeniden derin bir tencereye alarak üzerine şekerle birlikte limon suyunu ekleyin. Buradaki şeker miktarı da keçiboynuzu ile orantılı olmalıdır. Yani pekmezini yapacağınız keçiboynuzu 1 kilo kadar ise kullanacağınız toz şeker de 1 kilo olmalıdır.

Şekerini ve limon suyunu ekledikten sonra yüksek ateşte bu karşımı sık sık karıştırarak yeniden kaynatmaya başlayın. Göz kararınca istediğiniz kıvama geldiğinde keçiboynuzu pekmeziniz hazır demektir ve tencereyi ateşten indirin.

Ateşten yeni indirdiğiniz keçiboynuzu pekmezini bir müddet dinlendirin. Karışım yavaş yavaş ılık bir hal alacaktır. Elinizin dayandığı bir sıcaklığa ulaştığında ise pekmezi temiz kavanozlara aktarın. Kapaklarını sıkıca kapatın ve bir müddet baş aşağı bekletin.

Etiketler

Yörenizden

Yorenizden.com'da satılan tüm yöresel ürünler gerçek kendi yöresinden ve o yörenin en meşhur markalarından veya ev yapımı sizin için özenle tedarik edilmekte. Yöresel Ürünler özel olarak yöresinden getirilmekte, bu sayede tamamen taze ve doğal biçimde size ulaştırılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı