Faydalı Bilgiler

Ev Yapımı Erişte Faydaları Nelerdir?

Erişte içerisinde bulunmakta olan pek çok mineral ve vitamin sayesinde insanlara oldukça fazla faydası dokunan bir yemektir.

Erişte hepimizin severek yemekte olduğu bir yemek türüdür. Peki severek yediğimiz bu yemeğin birçok faydası bulunduğunu biliyor muydunuz? Erişte içerisinde bulunmakta olan pek çok mineral ve vitamin sayesinde insanlara oldukça fazla faydası dokunan bir yemektir. Peki erişte nedir ve eriştenin faydaları nelerdir?

Erişte Nedir?

Erişte, Anadolu’da özellikle kış ayında tüketilmekte olan bir hamur işidir. Un, yağ ve tuzun belirli bir miktarda karıştırılıp hamur haline getirilmesi ve çeşitli şekillerde kesilmesi ile elde edilen erişte, bazı bölgelerde kesme adı ile de biliniyor. Erişte kesildikten sonra güneş alan bir bölgeye ya da oda sıcaklığında bir alana konularak kurutulan bir makarna çeşididir. Erişte geleneksel bir lezzet olarak makarna ile oldukça benzerdir ve bir makarna çeşidi olarak anlatılır.

Eriştenin Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Erişte pek çok madde bakımından oldukça zengin bir yemektir. Eriştenin faydaları ise şunlardır:

  • Erişte, hamurdan yapıldığı için oldukça doyurucu olan bir besindir. Kişiyi uzun sure boyunca tok tutma özelliğine sahiptir.
  • Erişte içerisinde yüksek oranda A vitamini bulunur. Bu nedenle erişte düzenli bir şekilde tüketildiği zaman cilt parlaklığını arttırır.
  • Şeker hastalığına yakalanma riskini düşürür.
  • İçinde bulundurduğu B vitamini sayesinde günlük enerji ihtiyacınızı karşılar.
  • Düzenli tüketildiğinde kemikleri ve eklemleri güçlendirir.
  • Vücutta kolay sindirilir.
  • Kolesterolü düzenler ve kalp ile damar hastalıklarına yakalanma ihtimalini düşürür.

Erişte Nasıl Saklanmalıdır?

Kış mevsiminde tüketilmek üzere hazırlanan erişteler, kış ayı boyuncu güvenli bir şekilde muhafaza edilmelidirler. Erişte nasıl saklanır sorusunun cevabı, eriştelerin bozulmaması ve sağlıklı olmsı için oldukça önemlidir. Erişte ürünleri bez torbada saklanabilirler. Bez torbalar eriştenin nemlenmesini engelleyerek eriştenin bozulmasını önler. Bu işlemi gerçekleştirirken ise eriştelerin hava almasını da sağlar.

Erişte saklama kabı da erişte saklamak için oldukça uygundur. Bu kaplar bir miktar hava aldığı için bez torba gibi eriştelerin bozulmasını önler. Sakladığınız yer neresi olursa olsun erişteler  serin ve kuru bir alanda muhafaza edilmelidir. Erişte saklama süresi ise kişinin erişteleri nerede sakladığına ve hangi kabın içinde sakladığına göre değişiklik gösterebilir.

Ev yapımı erişte için adresiniz Yörenizden!

Etiketler

Yörenizden

Yorenizden.com'da satılan tüm yöresel ürünler gerçek kendi yöresinden ve o yörenin en meşhur markalarından veya ev yapımı sizin için özenle tedarik edilmekte. Yöresel Ürünler özel olarak yöresinden getirilmekte, bu sayede tamamen taze ve doğal biçimde size ulaştırılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı