Sağlık

Doğal Besin Mucizesi Bal

Vücuda birçok faydası bulunan mucizesi besin balın faydalarına gelin birlikte bakalım.

Özellikle meşhur Türk kahvaltılarının vazgeçilmezi olan bal tam bir enerji deposudur diyebiliriz. Arıların doğanın mucizelerinden yararlanarak ürettikleri bu doğal besininin bir çok faydası vardır. Balın gereğinden fazla tüketilmesi sonucu insan vücuduna yan etkisi yani zararı da olabilir.

Balın Faydaları Nelerdir?

  • Şeker düşkünleri için doğal yöntemlerle şeker ihtiyacını karşılamak için kullanılabilir. Günümüzde kullanılan beyaz şekerden hem daha faydalı hem de tatlandırmada daha iyidir.
  • Fazla kilolarından şikayet edenler içinde bal güvenilir bir çözüm olacaktır, her ne kadar kalorisi yüksek olsa da bal sıcak su ile buluştuğunda vücutta bulunan yağları yakmada yardımcı olur. Ayrıca sindirim sistemini de güçlendirir.
  • Gün içerisinde sürekli bitkin ve halsiz olanlar içinde bal harika bir çözüm olacaktır, bir tatlı kaşığı bal yediğinizde almış olduğunuz enerji ile gün içerisinde daha dinç ve dinamik olabilirsiniz.
  • Kabızlık sorunu yaşayanlar için bal oldukça etkilidir. Her gün düzenli olarak yiyeceğiniz bal kabızlık sorununa çok büyük etkiler gösterir.
  • Balın bir diğer faydalarından biride öksürüğe karşı olan faydasıdır. Sigara tüketen yada belirli bir hastalık sayesinde öksüren insanlara oldukça yararlıdır, sade bal yemek yerine içeceğiniz ballı süt de öksürüğe bire bir iyi gelir.
Balın Faydaları Nelerdir
Balın Faydaları Nelerdir
  • Düzenli bir uyku düzeni olmayan, geç saatlere kadar uyuyamayan, uyuyup gece tekrardan aniden uyuyanlar için balın etkisi büyüktür. Balın içinde bulundurduğu glikojen sayesinde uyumanız kolaylaşır. Balı uyumadan önce tüketmek uyku düzenin düzenlemesinde etkisi büyüktür.
  • Kolesterolü yüksek olan insanların kolesterol seviyesini dengeler. Balın bunu yapabilmesinde ki en büyük sebebi içinde asla kolesterol bulundurmamasıdır. Bu sayede yüksek olan kolesterolü düşürür ve dengeye girmesini sağlar.
  • Balın anti bakteriyel özelliği vardır. Balda bulunan bu özellik sayesinde vücudumuzda bulunan yaralar veya kesiklerin temizlenmesinde ve iyileşmesinde yardımcı olur. Vücutta oluşan yaralar kesinlikle normal iyileşme sürecinden daha hızlı iyileşir. Bununla birlikte oluşan ağrılarında geçmesini sağlar.
  • Bal mide hastalıklarının çoğuna da iyi gelir.
  • Kafa derisinde oldukça büyük bir sıkıntıya sebep olan kepek ve kaşıntıya da faydası büyüktür. Sade bir balı su ile karıştırarak saç diplerinize masaj yapacak şekilde sürüp biraz beklettiğiniz taktirde bu sorunu da kolaylıkla ortadan kaldırabilirsiniz. Bu tekniğin düzenli yapılması gerekir.
Etiketler

Yörenizden

Yorenizden.com'da satılan tüm yöresel ürünler gerçek kendi yöresinden ve o yörenin en meşhur markalarından veya ev yapımı sizin için özenle tedarik edilmekte. Yöresel Ürünler özel olarak yöresinden getirilmekte, bu sayede tamamen taze ve doğal biçimde size ulaştırılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı