Faydalı Bilgiler

D VİTAMİNİ NEDİR?

D vitamini, kişilerde kas gelişimi, kemik gelişimi ve metabolizmanın sağlığı açısından oldukça önemlidir!

D vitamini, bütün bireylerde genç, yaşlı ve çocuk herkeste bulunması ve kişi sağlığı için gerekli olan bir vitamindir. D vitamini yağda çözünebilen ve karaciğerimizde depo edilen bir vitamindir. D vitamin eksiliği olan kişilerde çeşitli sağlık problemleri gözlemlenmektedir. Bu vitamin eksikliğinin istenilen seviyede olması ciddi önem taşımaktadır. D vitamini, beslenme yoluyla bitkisel ve hayvansal gıdalardan alınabileceği gibi aynı zamanda doğrudan güneş ışınlarıyla da alınabilecek bir vitamindir.

D Vitamini Eksikliği Neden Olur?

-Yeterli miktarda D vitamini içeren ürünleri tüketmemek

-Sağlıksız beslenmek

-Güneşten yeteri kadar D vitamini alamamak

-D vitamininin vücutta istenilen düzeyde sindirilmemesi

-Genetik sebepler

-Yetersiz beslenmek

-Kapalı ortamlara fazla maruz kalmak

-Açık hava ortamlarından ve etkinliklerinden uzak kalmak

D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

-Kilo vermekte zorlanma

-Sık yaşanan üşüme hali

-Saç dökülmesi

-Depresyon hali

-Güç kaybı

-Yorgunluk

-Yürüyüş yaparken zorlanma

-Gözaltında morarma

-Kronik sır ağrısı ve kemiklerde sızılar

-Cilt sorunları oluşması(akne,sedef vb.)

-Yaraların yavaş iyileşmesi

-Kas ağrıları

D Vitamini Neden Alınmalıdır?

D vitamini, kişilerde kas gelişimi, kemik gelişimi ve metabolizmanın sağlığı açısından oldukça önemli olduğu için alınması gereken vitaminlerin başında gelmektedir. Tıpta osteoropoz hastalığı denilen D vitamini eksikliğinden kaynaklanan kemik sertliğinin azalıp kemik kalitesinin düşmesi zamanla kemiklerin zayıflayıp kırılabilir seviyeye düşerek ortaya çıkan bütün iskeletimizi etkileyen bir hastalığa sebep olabilmektedir. Bu ve bunun gibi birçok sebepten kaynaklı D vitamini vücudumuzda alınması gereken önemli bir vitamin kaynağıdır.

D Vitamini Eksikliği Nasıl Tamamlanır?

Peki bu hastalıklara ve rahatsızlıklara sebep olan bu D vitaminin eksikliği nasıl tamamlanmalı ve eksikliği nasıl giderilmelidir?

D vitamini günlük hayatta kullandığımız birçok besinde yer almaktadır. Fakat bunların doğru şekilde ve yeteri düzeydi tüketilmesi halinde işe yaramaktadır.

D vitamini bulunan besinler;

-Yumurta

-Yonca

-Maydanoz

-Balık yağı

-Tavuk ciğeri

-Süt ve süt ürünleri

-Tahıl ürünleri

-Portakal suyu ve benzeri doğal meyve sularında bulunmaktadır.

Yukarı da saydığımız besinler dışında vücudumuzun en fazla D vitamini oluşturacağı kaynak ise güneştir.

Güneşten D Vitamini Eksikliği Nasıl Tamamlanır?

Belirttiğimiz üzere besinler dışında da güneşten de D vitamini eksikliği tamamlanabilir. D eksikliğinin doğal yolla alınmasının en iyi yolu güneşten faydalanmaktadır. Fakat güneşten doğru şekilde doğru miktarda yararlanmak gerekmektedir. Günümüzde insanlar güneşten D vitamini ihtiyacını karşılamak denildiğinde yaz tatili yapmak şezlong da uzanmak bronzlaşmak gibi birçok düşünceye kapılmaktadır. Doğru bilinen en büyük yanlışlardan biridir bu. Günlük yarım saat güneşin altında sadece ayak ve el bileklerini güneşlendirmek bile kişinin günlük D vitamini eksikliğini gidermektedir. Sanıldığı üzere tatile çıkıp güneşlenmek bronzlaşmak teninizi kavurmak doğru bir hareket değildir. Çünkü tenin bronzlaşması vücuda güneşten alınacak olan D vitamini miktarını düşürmektedir.

Etiketler

Yörenizden

Yorenizden.com'da satılan tüm yöresel ürünler gerçek kendi yöresinden ve o yörenin en meşhur markalarından veya ev yapımı sizin için özenle tedarik edilmekte. Yöresel Ürünler özel olarak yöresinden getirilmekte, bu sayede tamamen taze ve doğal biçimde size ulaştırılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı