Sağlık

Corona Virüsü Eşyadan Bulaşır Mı?

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve ölümlere neden olan corona virüsü ülkemizde de görülmeye başladı. 10 Mart gecesi Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ülkemizde bir kişide corona virüsü testinin pozitif çıktığını açıkladı. Virüsün ilk ortaya çıktığı andan itibaren önlem almaya başlayan bakanlık bu açıklamayla birlikte önlemleri artırmaya başladı. Bununla birlikte yetkililer vatandaşları da önlem almaları konusunda uyardı. Corona virüsün bulaşma şekli, eşyalardan bulaşıp bulaşmadığı, kuluçka süresi ve tedavi şekilleri birçok kişi tarafından merak edilmektedir.

Corona Virüsü Nasıl Bulaşır?

Corona, oldukça dayanıklı bir virüstür. Damlacık yoluyla hastadan sağlıklı kişilere bulaşmaktadır. Bunun yanında hasta kişilerin temas ettiği eşyalardan da bulaşmaktadır. Hasta kişilerin hapşırması veya öksürmesiyle ortama bulaşan virüs, mekanda uzun süre canlı kalabiliyor. Sağlıklı bireyin bu ortama girmesi, virüsü göz, ağız ya da burun mukozasına bulaştırması corona virüse yakalanmasına neden olmaktadır.

Corona Virüs Belirtileri

Korona virüsü 150’den fazla ülkede tespit edilmiştir. Bununla birlikte milyonlarca kişinin de ölümüne neden olmuştur. Olmaya da devam ediyor.

Corona virüsü bulaşan kişilerde gözlenen belirtiler şu şekildedir;

  • Yüksek Ateş
  • Öksürük
  • Eklem ağrısı
  • Halsizlik
  • Solunum yetmeziliği

Gribal enfeksiyon ile aynı belirtileri gösteren Corona virüsünün en belirgin emaresi solumun sıkıntısı yaşatıyor olmasıdır. Corona bulaşan hastalarda ciddi oranda nefes darlığı ve ciğer ağrısı baş göstermektedir.

Corona Virüs Tedavisi

Corona virüs için uygulanan belirli bir tedavi şekli yoktur. Yeni tip bir virüs olan corona için çalışmalar devam etmektedir. Tedavide ülkeler kendi çapında bazı ilaç denemeleri yapıyor olsa da net bir sonuç almak için uzun bir süreye ihtiyaç vardır. Diğer yandan aşısı da geliştirilmeye çalışılan uzmanlar, corona virüs için tedaviden çok korunma yollarına dikkat çekiyor. Tedavi şekli ve ilacı bulunana kadar virüs taşıyan kişilerin karantina altına alınması büyük önem taşıyor.

Corona Virüsünden Korunma

Corona virüsü damlacık yoluyla, eşyalardan, toplu taşıma araçlarından ve kalabalık ortamlardan bulaşmaktadır. Bu yüzden mümkün olduğu kadar kalabalık ortamlara girmemek gerekiyor. Mekanların sık sık havalandırılması gerekmektedir. Corona havada ortalama 3-4 saat kadar durabilen daha sonra ise yer çekimi doğrultusunda eşyaların üzerine konmaktadır. Eğer bu eşyalar dezenfekte edilmez ise virüs burada 12 saate kadar canlı kalabilmektedir. Buralara dokunan sağlıklı insanlar ellerini doğru yöntemlerle temizlemez ise göz, burun ve ağız yoluyla virüsü vücuduna alabiliyor.

Corona Virüste Riskli Olan Kişiler Kimlerdir?

Korona virüse yakalanıp risk oluşturan kişiler genellikle 50 ve üstü yaş grubudur. Bağışıklık sistemi zayıflamış, koah ve astım gibi akciğer sıkıntısı yaşayan kişiler de corona için riskli kişilerdir. Bu yüzden yaşlı ve direnci düşük olan kişilerin coronaya yakalanmamak için daha fazla dikkat etmesi gerekiyor.

Etiketler

Yörenizden

Yorenizden.com'da satılan tüm yöresel ürünler gerçek kendi yöresinden ve o yörenin en meşhur markalarından veya ev yapımı sizin için özenle tedarik edilmekte. Yöresel Ürünler özel olarak yöresinden getirilmekte, bu sayede tamamen taze ve doğal biçimde size ulaştırılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı