Faydalı Bilgiler

C Vitamini Nedir?

Kolajen vücudumuzda kıkırdak doku , bağ doku ve tendon gibi yapıları bir arada tutmada önemli rol oynar!

Askorbik asit olarak da bilinen vitamin C, suda çözünen bir vitamin olup vücut gelişimi ve büyüme için son derece önemli bir bileşendir. C vitamini vücutta üretilemeyen ve depolanamayan bir vitamin olup, fazlası idrar yoluyla vücuttan atılır. Bu yüzden vitamin C eksikliğini önlemek için günlük diyette yeterli miktarlarda ve düzenli olarak C vitamini almak çok önemlidir. Eksikliğinde ciltte morarma, travma ve yaralanmalarda kolay kanama, diş eti kanamaları, eklem ve kas ağrılarıyla ilerleyen Skorbüt hastalığı ortaya çıkabilir.

VİTAMİN C FAYDALARI NELERDİR?

Vitamin C vücudun temel yapı proteini olan kolajen yapımında rol alır. Kolajen vücudumuzda kıkırdak doku , bağ doku ve tendon gibi yapıları bir arada tutmada önemli rol oynar.

1- Doku onarımını  ve yara iyileşmesini hızlandırır:  Kolajen yapının daha dayanıklı hale gelmesiyle, yara yeri iyileşme sürecini hızlandırır.

2- Diş çürüklerini önler: Diş eti gelişimi ve onarımı ile diş eti kanamalarını önler, diş çürüklerini azaltır.

3- Katarakt riskini azaltır:  Görmeyi artırır, katarakt gelişim riskini azaltır.

4- Demir emilimini arttırır:  C vitamininin özellikle demir içeren besinlerle alınması demir emilimini de arttırarak, demir eksikliğine bağlı kansızlığı önler.

5- Bağışıklık sistemini güçlendirir: Kandaki akyuvarların fonksiyonlarını güçlendirerek, aktivitelerini attırır.

6- Soğuk algınlığı semptomlarını hafifletir: Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisiyle soğuk algınlığına yakalanma riskini azaltır ve soğuk algınlığına bağlı semptomları hafifletir.

Vitamin C; vücutta kanser gelişiminden kalp hastalıklarına, eklem rahatsızlıklarından yaşlanmaya kadar pek çok süreçte etkili serbest radikallere karşı antioksidan olarak  görev alır.

VİTAMİN C İÇEREN BESİNLER NELERDİR?

C vitamini diyetle mutlaka alınmalıdır. Özellikle sebze ve meyveler  zengin C vitamini içeriğine sahiptir. Bu besinlerin taze tüketilmesi son derece önemlidir çünkü hava ile temas besinlerdeki C vitamininin kaybedilmesine sebep olur. Çeşitli gıdaların C vitamini içeriği aşağıda belirtilmiştir( mg/ 100 gr) :

Kırmızı acı biber     369          Ispanak     51

Kırmızı tatlı biber     190         Portakal     50

Lahana     186                        Limon     46

Maydanoz     172                   Greyfurt     38

Turp     139                             Şalgam     36

Yeşil tatlı biber     128             Kuşkonmaz     35

Brokoli     113                          Yeşil soğan     32

Su teresi     79                         Bamya     31

Karnabahar     78                     Mandalina     32

Trabzon hurması     66             Soya     29

Kırmızı lahana     61                 Domates     23

Çilek     59

Etiketler

Yörenizden

Yorenizden.com'da satılan tüm yöresel ürünler gerçek kendi yöresinden ve o yörenin en meşhur markalarından veya ev yapımı sizin için özenle tedarik edilmekte. Yöresel Ürünler özel olarak yöresinden getirilmekte, bu sayede tamamen taze ve doğal biçimde size ulaştırılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı