Genel

Bardakta Kek Tarifi

Kek, beş çaylarının vazgeçilmez menüsünün bir parçası halindedir. Oldukça fazla çeşidi ve farklı farklı şekillerde pişirme ve hazırlama usulleri bulunmaktadır. Bunlar arasında en ilginç olanı ise bardakta kek tarifi olacaktır. Alışılmışın dışında ve özellikle sunum kolaylığı sağlamasından dolayı lezzetiyle de bir o kadar kişinin tercihleri arasında yer almaktadır. Bardakta kek yapımının incelikleri ve püf noktaları hakkında sizleri bilgilendirmek gerekirse:

Malzemeler

  • 1 Su bardağı şeker
  • 1 Çay bardağı sıvı yağ
  • 2 yumurta
  • Aldığı kadar un
  • 1 su bardağı yoğurt
  • Kabartma tozu
  • Tercihinize göre kakao, üzüm vb. malzemeler

Bardakta Kek Yapılışı

Öncelikle kek için hamurunun hazırlanması işlemine başlanmalıdır. Bu aşamada yumurtalar ile şeker iyi bir şekilde karıştırılmalı ve köpürene kadar bu işleme devam edilmelidir. Daha sonra içerisine sıvı yağ ve yoğurt eklenmelidir. Biraz karıştırıldıktan sonra istediğiniz malzeme koyulabilir kakao, üzüm, portakal veya limon rendesi gibi malzemelerle aroma verilebilir. Daha sonra bu karışımın içerisine kıvamına gelinceye kadar un elenerek ve üzerine de bir çay kaşığı kadar kabartma tozu koyularak karışım hazırlanmaya başlar.

Buradaki incelip kabarma tozunun sıvı karışım içerisine değil de sadece un ile karıştırılmasına dikkat edilmesidir. Bu durumda kekler kıvamında kabaracaktır. Tüm bu malzemeler karıştırıldıktan sonra akışkan bir kıvam elde edilmelidir. Hazırlanan hamur önceden yağlanmış olan bardaklara dökülmelidir. Bardağın en ucuna kadar hamur koyulması tavsiye edilmez. Hamurun kabarmasından dolayı biraz başında pay bırakılması gereklidir. Hazırlanan bardaklar bir tepsiye dizilir ve içerisine bir miktar su ile doldurulur.

Bunun amacı ise pişme esnasında oluşabilecek çatlamaları ve kurumayı önleyebilmek adına fırın içerisinde bir buhar oluşmasını sağlamak olacaktır. Bardak kekler yaklaşık olarak 30 dakika gibi kısa bir süre içerisinde pişmiş olacaktır. Fırından çıkan kokulardan ve ayrıca bir kürdan batırılması yardımıyla kekin en dibinin pişip pişmediğini anlayabilirsiniz. Soğuması için kesinlikle fırından çıkartmanız tavsiye edilmez.

Fırının içerisinde keklerin soğuyana kadar beklemelisiniz. Burada içinin hamur kalma imkanı da ortadan kalkacaktır. Çıkarttıktan sonra dilediğiniz gibi bir süsleme yaparak ve servis ederek afiyetle yiyebilirsiniz.

Etiketler

Yörenizden

Yorenizden.com'da satılan tüm yöresel ürünler gerçek kendi yöresinden ve o yörenin en meşhur markalarından veya ev yapımı sizin için özenle tedarik edilmekte. Yöresel Ürünler özel olarak yöresinden getirilmekte, bu sayede tamamen taze ve doğal biçimde size ulaştırılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı