Sağlık

Bal Kan Şekerini Nasıl Etkiler?

Diyabet Hastaları Bal Kullanabilir Mi?

Glikoz karbonhidratların en küçük parçasıdır ve kan şekerinin oluşumunu sağlar. Vücuttaki tüm hücreler bu glikozu kullanır. Vücutta kullanılan diğer şekerler de karaciğere girince glikoza dönüştürülmeli gerekir. Açlık anında sağlıklı bir insanın kanında ki glikoz 75-100 mg/dl’dir. Kan şekeri miktarı, yemekten sonraki ilk bir saat içinde 120-140 mg/dl’ye çıkar. Karbonhidrat vücutta emildikten sonra yani yaklaşık iki saat sonra normal miktarına döner. Bal gibi doğal karbonhidratlar  basit karbonhidratlara göre kan şekerini daha az yükseltirler.

Kan şekerinin düzenlenmesini yapan organımız karaciğerdir. Yemekten sonra kan şekeri yükselir ve insülin salınımı yükselir, bağırsaklardan emilen glikozun fazlası genellikle karaciğerde depolanır ve eğer fazla depolanırsa şeker hastalığına davetiye çıkarmaktadır. Kan şekerini yüksek kan şekeri ve düşük kan şekeri olarak ikiye ayrılmaktadır.

Hiperglisemi ( Yüksek Kan Şekeri )

Yüksek kan şekeri genellikle öğün atlamak, yemek porsiyonlarını büyütmek, fazla karbonhidrat alımı, ilaç veya insülini saatin de almamak-yanlış kullanmak, günlük aktive yetersizliğin de görülmektedir. Kan şekerinin yükselmesin de oluşacak bazı hastalıklar; cushing sendromu, kalp krizi, ani travmalar, kronik böbrek yetmezliği, akromegali.

Hiperglisemi ( Yüksek Kan Şekeri)
Hiperglisemi ( Yüksek Kan Şekeri)

Hipoglisemi ( Düşük Kan Şekeri )

Düşük kan şekerinin nedenleri; öğünlerimizi zamanında tüketmeme, geciktirme, açken veya uzun süre egzersiz yapıldığın da, ilaçları veya insülini zamanın da içmemek, kusma veya ishal gibi durumlar da görülür. Kan şekerinin düşmesin de karşılaşacak rahatsızlıklar: karaciğer hastalıkları, böbrek üstü yetersizliği.

Bal Kan Şekerini Nasıl Etkiler?

İçinde ki bulunan glikoz diğer basit şekerler gibi hemen kana karışmamaktadır. Bu yüzden kan şekerini ani dengesizliklere yol açmaz. Aynı zaman da içinde ki B vitaminleri sayesin de kan şekeri hastalıklarında ki oluşabilecek yaraları önler. Bal içinde ki vitaminler ve mineraller sayesin de kan şekerinin belli bir seviye de kalması sağlar. Bal da ki anti oksidan sayesinde kan da ki fazla glizkoz ve diğer basit şekerlerin çabucak vücuttan atılmasını sağlar. Fakat her besin de olduğu gibi ne kadar tüketileceği de önemlidir. Bu yüzden kullanmadan önce doktorunuza danışmakta fayda var.

Etiketler

Yörenizden

Yorenizden.com'da satılan tüm yöresel ürünler gerçek kendi yöresinden ve o yörenin en meşhur markalarından veya ev yapımı sizin için özenle tedarik edilmekte. Yöresel Ürünler özel olarak yöresinden getirilmekte, bu sayede tamamen taze ve doğal biçimde size ulaştırılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı