Genel

Bakliyatların Faydaları Nelerdir

Bakliyatların faydaları sürekli tartışılır ve gündemden hiç düşmezler. Bir kişi onların faydalı olduğunu düşünürken bir başka kişi inanılmaz derecede zararlı olduğunu düşünebilir. Hatta bazı insanlar yaptıkları diyetlerden bakliyatları komple çıkarırlar. Bakliyatlardan gerçekten uzak durmalı mı yoksa olumsuz düşüncelerin aksine gerçekten sağlıklılar mı? Bu yazıda aradığınız cevabı bulabileceksiniz.

Bakliyat ailesi içerisinde yer alan bitkiler bir koza içerisinde tohum üretirler. Bu yazıda yer alacak bakliyat terimleri bitki kozasının içerisindeki tohumlar yani tanecikler için kullanılacaktır. Sıkça tüketilen bakliyatlar mercimek, bezelye, nohut, fasulye, soya fasulyesi ve yer fıstığıdır. Her birinin besin kaynağı, şekli, tadı ve kullanım alanları farklıdır.

Bakliyatlar Protein ve Lif Açısından Zengindir

Bakliyatlar besin kaynağı profili açısından oldukça sağlıklıdırlar çünkü yoğun miktarda protein ve lif içerirler.

Bakliyatların içerisinde yer alan sağlığımız açısından ihtiyacımız olan maddeler sadece protein ve lif değildir. Örneğin bir kase pişirilmiş mercimek içerisinde protein ve life ek olarak karbonhidrat, B1, B3, B5 ve B6 vitaminleri, demir, çinko, magnezyum, fosfor ve bakır yer alır.

Kalori açısından bakılacak olursa bir kase pişirilmiş mercimek 230 kaloriye sahiptir. Bakliyatlar atmosferde yer alan nitrojeni düzeltirler. Nitrojen amino asitlerin temel kaynağıdır. Amino asitler proteinlerin oluşmasını engellerler.

Yukarıdaki nedenlerden dolayı bakliyatlar doğadaki en önemli diyet proteini kaynağıdırlar. Aynı zamanda çok ucuz oldukları için sofralarda kullanılabilmek adına ideal gıdalardır.

bakliyat-faydaları
bakliyatların faydaları nelerdir?

Bakliyatlar Anti-Besin Kaynağıdır

Her ne kadar yoğun miktarda protein ve lif içerseler bile bakliyatların kötü yanları da vardır. Bakliyatlar anti-besin kaynağıdırlar. Bu anti-besinler sindirim sırasında diğer besinlerle birlikte vücuda karışabilirler.

Besinsel Asit

Besinsel asitler tüm bitkilerde yer alır. Dolayısıyla bakliyatların içerisinde de vardır.

Besinsel asitler yemeklerden elde edilen demir, çinko ve kalsiyumun alınmasına engel olurlar ve zaman içerisinde mineral yetersizliğinin oluşmasına neden olabilirler. Ancak bu et tüketen kişiler açısından bir sorun teşkil etmemektedir. Çünkü et tüketen kişilerin aldığı demir ve çinko besinsel asit olmasına rağmen mineral yetersizliğinin oluşmasını engelleyecek düzeydedir.

Ancak besinsel asitler çoğunlukla bakliyat ve tahıllarla yapılan diyetlerde etkilerini gösterirler. Çünkü ortada durumu dengeleyebilecek bir tür besin kaynağı yoktur. Vejetaryen olan kişiler mineral yetmezliği yaşama konusunda risk altındadır.

Nitekim bakliyatlar söz konusu olduğunda ortaya çıkabilecek besinsel asit problemini ortadan kaldırmak veya etkisini azaltmak için ıslatma, filizleme veya fermantasyon gibi yöntemler kullanılır. Bu sayede bakliyatların besinsel değerleri yükseltilirken besinsel asit düzeyi düşürülür.

Lektinler

Lektinler bakliyatlar içerisinde yer alan protein kaynaklarındandır. Ancak bu lektinler sindirime karşı dirençlidirler. Sindirim borusunu kaplayan hücrelere zarar verebilirler.

Bakliyat lektinleri çok çeşitlidirler ama içlerinden bir tanesi ölümcül sonuçlar doğurabilmektedir. Fitohemaglutamin adı verilen protein fazla tüketildiği zaman zehirlenmeye yol açmaktadır. Bunlar genel olarak fasulyelerde çok fazla miktarda bulunurlar ve diğer bakliyatlar içerisinde fazla yer almazlar.

Ancak fasulyeler için genel kural niteliğinde olan tamamen pişmeden ve hazırlanmadan tüketmeme kuralı sayesinde bu lektinin etkisi ortadan kaldırılmaktadır. Bakliyatlar hazırlanmadan önce ıslatma yapılmasının gerekliliğini ortaya çıkaran temel neden de budur.

Saponinler

Saponinler bitkilerde yer alan besin kaynaklarından birisidir. Sindirime karşı dirençlidirler ancak bağırsağı kapsayan hücrelere zarar verebilirler.

Bağırsak geçirgenliğini yükselttikleri için çeşitli hastalıklara yol açabilecekleri görüşü bulunmaktadır. Ancak bu görüşü destekleyecek kanıtlar veya bulgular bulunmamaktadır.

Bakliyatlar Sağlıklı Lifler Açısından Zengindirler

Bakliyatlar özellikle sağlıklı lifler açısından zengin besinlerdir. Bu lifler arasında dirençli nişasta ve çözünür lifler de yer almaktadır.

Dirençli nişasta ve çözünür liflerin özelliği mideye ve küçük bağırsağa sindirilmeden ulaşmaları, buradan kolona geçip burada yer alan sağlık dostu bakterileri besliyor olmalarıdır. Bunun sonucunda bir takım gaz ve şişkinlik problemi ortaya çıkabilir. Ancak her açıdan iyi olan durum ise kolon sağlığını korumalarıdır ve bu sayede kolon kanseri riskini azaltmalarıdır.

Ek olarak yemeklerden sonra kan şekerini ayarlama konusunda etkilidirler. Bununla birlikte insülin hassasiyetini de geliştirebilirler.

Bakliyatların Sağlık Açısından Diğer Faydaları

Bakliyatların sağlık açısından faydaları yukarıda anlatılanlar ile sınırlı değildir. Bakliyatlar aynı zamanda kalp rahatsızlıkların ve düşük kolesterol seviyesi gibi rahatsızlıkların daha az görülmesini sağlarlar. Bakliyatların düzenli olarak tüketilmesi aynı zamanda kan basıncının düzenlenmesine de yardımcı olur.

Bakliyatlar yüksek miktarda protein ve lif kaynağı oldukları için aynı zamanda uzun vadede kilo verme konusunda da size yardımcı olabilir.

Bakliyatlar sağlıklı besinlerdir. Sahip oldukları yüksek miktardaki bileşenler dolayısıyla sağlığınızı destekleyebilirler. Ancak her bitkide olduğu gibi anti-besin içeriklere sahiptirler. Bu içerikler zehirleyici olabildikleri için bakliyatların iyi bir biçimde pişirilmesi ve hazırlanması önemlidir. Pişmemiş yani ham bakliyat kesinlikle tüketilmemelidir.

Etiketler

Yörenizden

Yorenizden.com'da satılan tüm yöresel ürünler gerçek kendi yöresinden ve o yörenin en meşhur markalarından veya ev yapımı sizin için özenle tedarik edilmekte. Yöresel Ürünler özel olarak yöresinden getirilmekte, bu sayede tamamen taze ve doğal biçimde size ulaştırılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı