Sağlık

Akdeniz’in İncisi Zeytinyağı

Akdeniz bölgesinin incisi olarak bilinen zeytinyağının faydaları nelerdir?

Akdeniz bölgesinin en büyük zenginliklerinden biridir zeytinyağı. Olea europaea ağacı sayesinde elde edilir. Yüzyıllardan beri severek kullanılan zeytinyağı mutfakta ve bir çok farklı alanda da kullanılabilir.

Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

  • Zeytinyağında bulunan besin maddeleri sayesinde özellikle meme kanseri oluşma riskini çok aza indirir. Zeytinyağı içinde bulunan bazı maddeler sayesinde kanser oluşumunu ve kanser tedavisinde iyi gelen doğal yöntemlerden biridir.
  • Çok yaygın olan kalp hastalıkları için genelde doktorlar düşük yağlı bir besin reçetesi verir zeytinyağında bunun etkisi de oldukça büyüktür.
  • Diyabet hastalığına da iyi gelen zeytinyağı uzun araştırmalar sonrasından yüksek yağ oranı olan yiyeceklerin diyabet hastalığına neden olduğu gözükmüştür. Diyabet hastası olanların yağ oranını dengelemesi için zeytinyağı kullanmalarında fayda vardır.
  • Akdeniz’e özgü olan bu mucizevi zeytinyağının bir diğer faydası da herkes için büyük bir sorun olan kilolar, zeytinyağı diğer yağlara kıyas olarak daha az kalori bulundurur ve diğer yağlardan daha sağlıklı olduğu için kilo vermede yardımcı olur. Yapılan araştırmalar sonucu da kilo kaybında etkili olduğu görülmüştür.
  • Özellikle kadınlar için büyük bir sorun olan yaşlanma ve yaşlanma ile birlikte gelen kırışık sarkmalar içinde zeytinyağı etkilidir. Akdeniz’in incisi olan bu yağ yaşlanma sürecini normal süreçten yavaşlatır.
Zeytinyağının Faydaları Nelerdir
Zeytinyağının Faydaları Nelerdir
  • Günümüzde her kadın makyaj yapmayı oldukça sever kullanılan makyaj malzemeleri genelde kısa bir vadede gözükmese de ilerleyen zamanlarda büyük bir yan etki bırakır ve cildin dengesinin bozulmasına etki eder. Ama doğal yollardan yapılmış ürünler kullanarak bu etkiyi oldukça aza indirilebilir bunun içinde yine zeytinyağının büyük bir faydası vardır. Zeytinyağından yapılmış doğal kozmetik ve bakım ürünleri cildiniz için daha faydalı olacaktır.
  • Müshil etkisi gösteren zeytinyağı kabızlığa olan faydası büyüktür ayrıca safra kesesinde bulunan taşların dökülmesine de etki gösterir.
  • Beyinde bulunan büyük bir hastalık olan Alzheimer içinde etkisi oldukça fazladır bu hastalık riski taşıyan hastaların zeytinyağı kullanılması önerilir çünkü zeytinyağı içinde bulunan bazı yağ asitleri bu hastalığa iyi gelir.
  • Depresyon hastaları içinde doğal iyileşme yöntemidir, anti depresan görevi görür.
  • Zeytinyağının içinde yüksek oranda kalsiyum vardır bu nedenle kemiklerin güçlendirilmesi için doğal yöntemlerden biri olabilir.
Etiketler

Yörenizden

Yorenizden.com'da satılan tüm yöresel ürünler gerçek kendi yöresinden ve o yörenin en meşhur markalarından veya ev yapımı sizin için özenle tedarik edilmekte. Yöresel Ürünler özel olarak yöresinden getirilmekte, bu sayede tamamen taze ve doğal biçimde size ulaştırılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı