Sağlık

Ağız Yaralarına İyi Gelen Yiyecekler

Ağız içinde bulunan yaralar kişinin konforunu bozar. Yediklerinizden ve içtiklerinizden keyif alamaz hale gelirsiniz. Hemen hemen herkeste belli bir dönemde oluşan ağız yaralarına iyi gelen yiyecekler nelerdir?

Ağız Yaraları Neden Oluşur?

Ağız içinde ki yaralara aft denir. Vücut direncini düşüren durumlar, çok soğuk Ve sıcak gıdalar, asitli yiyecekler, ağız bakımının düzenli yapılmaması, kanser gibi ağır tedaviler görmek, stres ağız içinde yaralara neden olan durumlardır. Vücut direncini düşüren enfeksiyon hastalıkları aft oluşmasına zemin hazırlar.

Ağız Yaralarını Nasıl İyileşir?

Karbonat hayatımızda çok geniş bir kullanım alanına sahiptir. Karbonatı ağız içinde ki yaranın üzerine serpin. Ağrınızı azaltır Ve yaranın DHA açabil iyileşmesini sağlar. Karbonat harici evde bulunan sirke veya limon suyuyla gargara yapmak ağız yaraları İçin iyi olur. Limonun asidik yapısı yarayı iyileştirici etki gösterir. Limon suyuyla gargara yaparken canınız biraz yanabilir ama etkili bir sonuç almış olursunuz. Karadut bir diğer besin maddesidir. Faydası saymakla bitmeyen karadut tam bir şifa deposudur. İçerdiği yüksek mineral Ve vitaminler ile bağışıklık sistemini güçlendirir. Ağzında yara olan kişiler karadutu çiğneyerek ağzında bekletirse yaraların geçtiğini fark edecektir. Kış aylarında kuru karadutun suyunu kullanabilirsiniz. Karadutu ağızda çiğnemek de iyi gelir. Bir diğer besin maydanozdur. Maydanozu ağzınızda çiğneyerek bekletmek ağız yaralarına gelir.

Arı ürünlerinin kullanımı çok eski çağlara dayanır. Arılar bal yaparken peteklerini steril etmek propolis salgılarlar. Bu madde bakteri ve mantarları öldürerek bakın sağlıklı kalmasını sağlar. Propolis çok güçlü bir antioksidan maddedir. Ağzınızda yara çıktıysa hemen bir iki damla propolis damlatın. Bir kaç gün içinde geçtiğini göreceksiniz. Düzenli olarak propolisi içebilirsiniz.

Ağız Yarasını Geçiren Karışım

Ağız yarası İçin bir su bardağı suyu kaynatın. İçine bir yemek kaşığı sumak atın Ve bu karışımı biraz daha kaynatın. Ocak’tan alın Ve soğumasını bekleyin. Soğuyunca içine bir yemek kaşığı sirke koyun. Bu karışım İle düzenli olarak gargara yapın ve yaranın üstünde bekletin. Bir kaç güne kadar geçtiğini ve ağrınızın azaldığını göreceksiniz.

Etiketler

Yörenizden

Yorenizden.com'da satılan tüm yöresel ürünler gerçek kendi yöresinden ve o yörenin en meşhur markalarından veya ev yapımı sizin için özenle tedarik edilmekte. Yöresel Ürünler özel olarak yöresinden getirilmekte, bu sayede tamamen taze ve doğal biçimde size ulaştırılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı